Zakłady bukmacherskie na Oscary 2024

oscary
Czerwony dywan na skrzyżowaniu Hollywood i Highland podczas 81. ceremonii wręczenia Oscarów, 22 lutego 2009. Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: BDS2006

Ceremonia rozdania Oscarów w roku 2024 odbędzie się dnia 11.03.2024 r. (w nocy z niedzieli/poniedziałek). Wydarzenie rozpocznie się równo o północy czasu polskiego.

Przedstawiamy kursy na wybrane kategorie ceremonii rozdania Oscarów 2024, które na pół godziny przed rozpoczęciem gali w swojej ofercie posiadał bukmacher Superbet:

Najlepszy film – 5 głównych faworytów gali Oscary 2024:
Oppenheimer – 1.01
Poor Things – 20.00
The Holdovers – 25.00
The Zone of Interest – 25.00
Anatomy of a Fall – 40.00

Najlepszy aktor – 5 głównych faworytów gali Oscary 2024:
Cillian Murphy (Oppenheimer) – 1.07
Paul Giamatti (The Holdovers) – 7.00
Bradley Cooper (Maestro) – 18.00
Colman Domingo (Rustin) – 65.00
Jeffrey Wright (American Fiction) – 80.00

Najlepsza aktorka – 5 głównych faworytek gali Oscary 2024:
Lily Gladstone (Killers of the Flower Moon) – 1.45
Emma Stone (Poor Things) – 2.45
Sandra Huller (Anatomy of a Fall) – 15.00
Annette Bening (Nyad) – 50.00
Carey Mulligan (Maestro) – 50.00

Najlepszy reżyser – 5 głównych faworytów gali Oscary 2024:
Christopher Nolan (Oppenheimer) – 1.01
Yorgos Lanthimos (Poor Things) – 15.00
Martin Scorsese (Killers of the Flower Moon) – 22.00
Justine Triet (Anatomy of a Fall) – 25.00
Jonathan Glazer (The Zone of Interest) – 35.00

Najlepszy aktor drugoplanowy – 5 głównych faworytów gali Oscary 2024:
Robert Downey Jr. (Oppenheimer) – 1.01
Ryan Gosling (Barbie) – 18.00
Robert De Niro (Killers of the Flower Moon) – 20.00
Mark Ruffalo (Poor Things) – 22.00
Sterling K. Brown (American Fiction) – 35.00

Najlepsza aktorka drugoplanowa – 5 głównych faworytek gali Oscary 2024:
Da’Vine Joy Randolph (The Holdovers) – 1.01
America Ferrara (Barnie) – 20.00
Danielle Brooks (The Color Purple) – 20.00
Emily Blunt (Oppenheimer) – 20.00
Jodie Foster (Nyad) – 35.00

Najlepszy scenariusz oryginalny – 5 głównych faworytów gali Oscary 2024:
Anatomy of a Fall – 1.32
The Holdovers – 3.20
Past Lives – 12.00
Maestro – 40.00
May December – 40.00

Najlepszy scenariusz adaptowany – 5 głównych faworytów gali Oscary 2024:
American Fiction – 1.40
Oppenheimer – 3.30
Barbie – 6.00
Poor Things – 20.00
The Zone of Interest – 50.00

Najlepszy montaż – 5 głównych faworytów gali Oscary 2024:
Oppenheimer – 1.10
Anatomy of a Fall – 6.00
Killers of the Flower Moon – 15.00
The Holdovers – 18.00
Poor Things – 40.00

Najlepszy film międzynarodowy – 5 głównych faworytów gali Oscary 2024:
The Zone of Interest – 1.03
Society of the Snow – 11.00
Perfect Days – 18.00
Io Capitano – 22.00
The Teacher’s Lounge – 30.00

Najlepsza scenografia – 5 głównych faworytów gali Oscary 2024:
Poor Things – 1.45
Barbie – 2.55
Oppenheimer – 13.00
Killers of the Flower Moon – 40.00
Napoleon – 40.00

Najlepsza piosenka – 5 głównych faworytów gali Oscary 2024:
What Was I Made For? (Barbie) – 1.10
I’m Just Ken (Barbie) – 5.50
It Never Went Away (American Symphony) – 25.00
The Fire Inside (Flamin’ Hot) – 25.00
Wahzhazhe (Killers of the Flower Moon) – 25.00

Najlepszy dźwięk – 5 głównych faworytów gali Oscary 2024:
Oppenheimer – 1.40
The Zone of Interest – 2.70
Maestro – 11.00
Mission Impossible – Dead Reckoning Part One – 40.00
The Creator – 40.00

 

Zakłady bukmacherskie na Oscary

Oscary to zdecydowanie najbardziej prestiżowe nagrody w świecie filmu i trudno znaleźć kogoś, kto o nich nie słyszał. Ceremonia wręczenia Oscarów to wydarzenie wyczekiwane i szeroko komentowane zarówno przez kinomanów, jak i mass media na całym świecie. Nic więc dziwnego, że bukmacherzy co roku udostępniają rozbudowane zakłady bukmacherskie na Oscary.  

Na czym polegają zakłady na Oscary, jakie kategorie zakładów można obstawiać, które kursy bukmacherskie są atrakcyjne i czy na ich typowaniu da się dużo zarobić? Na te i inne pytania o ofertę, jaką przygotowują na Oscary bukmacherzy, odpowiadamy w poniższym artykule. 

oscary
Czerwony dywan na skrzyżowaniu Hollywood i Highland podczas 81. ceremonii wręczenia Oscarów, 22 lutego 2009.
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: BDS2006

Oscary – zakłady bukmacherskie 

Zakłady bukmacherskie na Oscary tworzą oczywiście zupełnie inny rodzaj oferty niż ta, która przygotowywana jest na wydarzenia sportowe. Niejeden poważny gracz na ich widok wzruszy tylko ramionami, pamiętajmy jednak, że tego rodzaju zakłady mają służyć przede wszystkim rozrywce. Nie oznacza to jednak, że wysokie kursy bukmacherskie są tu nieobecne albo że umiejętnie obstawione typy na Oscary nie przyniosą nam wysokich wygranych. Przeciwnie! Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, która decyduje o tym, do kogo trafi statuetka, wielokrotnie nas zaskakiwała. Zdarza się, że murowani faworyci odchodzą z kwitkiem, a gala wręczenia Oscarów niesie większe czy mniejsze niespodzianki. Gracz, który potrafi je przewidzieć i umiejętnie obstawi typy bukmacherskie na Oscary, może liczyć nawet na duży zysk. Przyjrzyjmy się więc, jaką konkretnie ofertę przygotowują na Oscary bukmacherzy, czyli jakiego rodzaju zdarzenia możemy typować. 

Zakłady na Oscary – które kategorie można obstawiać? 

Jeśli chodzi o Oscary, zakłady bukmacherskie można obstawiać u wielu legalnych bukmacherów w Polsce i większość z nich przedstawia kompleksową ofertę na to wydarzenie. Oczywiście, chociaż Nagroda Akademii Filmowej przyznawana jest aż w 24 różnych kategoriach, w praktyce niektóre nagrody są bardziej prestiżowe i przyciągają większą uwagę publiki. Za najważniejszą uważana jest statuetka przyznawana w kategorii „Najlepszy film” i niemal każdy bukmacher właśnie zakłady bukmacherskie na tę kategorię oscarową umieszcza na początku swojej listy. Dużym zainteresowaniem cieszą się także zakłady bukmacherskie na Oscary przyznawane w kategoriach takich jak: „Najlepszy aktor pierwszoplanowy”, „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa”, „Najlepszy reżyser” i „Najlepszy scenariusz oryginalny”. 

Jednak mało który bukmacher ogranicza swoją ofertę do zakładów na kilka najważniejszych kategorii. Sprawdziliśmy więc, jak jeszcze można obstawiać u legalnych bukmacherów Oscary. Typy można stawiać w wielu miejscach na kategorie takie jak: „Najlepsze zdjęcia”, „Najlepszy aktor drugoplanowy”, „Najlepsza aktorka drugoplanowa”, „Najlepsza muzyka”, „Najlepszy montaż”, „Najlepszy film nieanglojęzyczny”, „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny” czy „Najlepszy pełnometrażowy film animowany”.

Jeśli jednak gracza interesują jeszcze inne kategorie filmowe, w ramach których przyznawane są Oscary, zakłady bukmacherskie na pewno uda się znaleźć. Niektórzy bukmacherzy oferują bowiem zakłady na wszystkie kategorie, w których przyznawane są Oscary. Bukmacher z pełną ofertą umożliwiać więc będzie typowanie także tego, w czyje ręce trafi statuetka za m.in. charakteryzację i fryzury, piosenkę, dźwięk, efekty specjalne, scenografię czy kostiumy. W Polsce pełną ofertę udostępnia z reguły przykładowo bukmacher STS, Fortuna, Superbet, PZBuk czy eWinner. 

Oscary - zakłady bukmacherskie

Oscary – zakłady bukmacherskie na Polaków 

Dla polskich graczy często ważne są szczególnie te kategorie, w których to polscy twórcy mogą otrzymać Oscary. Bukmacherzy doskonale o tym wiedzą, dlatego nawet jeśli zazwyczaj oferta danej firmy bukmacherskiej obejmuje tylko zakłady na najbardziej wyczekiwane podczas wręczenia Oscarów nagrody, w przypadku gdy w mniej medialnej kategorii szanse na statuetkę ma Polak, dodają zakłady także na to zdarzenie. Dla przykładu, kiedy w 2022 r. okazało się, że w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film aktorski” nominowana jest produkcja „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka, niejeden bukmacher uwzględnił w ofercie także zakłady bukmacherskie na to zdarzenie. 

Oscary – zakłady bukmacherskie dodatkowe 

Przedstawiliśmy powyżej, na jakie kategorie oscarowe są przyjmowane zakłady bukmacherskie w naszym kraju. Oscary to jednak na tyle popularny temat, że niektórzy bukmacherzy starają się wychodzić poza ten schemat i oferują także zakłady specjalne dotyczące Academy Award. Ekspertem w tej dziedzinie jest bukmacher BetFan, który w ogóle poświęca sporo uwagi zakładom na rozrywkę, a wręczenie Oscarów jest jednym z dość często pojawiających się wątków w jego ofercie.  

Przykładowo BetFan oferował zakłady bukmacherskie na to, czy polski film zostanie nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 2021 r. Jeśli chodzi o Oscary, typy można było także stawiać na to, czy w tej kategorii film z Polski zdobędzie nagrodę w ciągu 5 najbliższych lat (czyli do końca marca 2025 r.). Z kolei na początku 2021 r. bukmacher BetFan udostępnił zakłady bukmacherskie na to, czy Eddie Murphy otrzyma Oscara za najlepszą rolę pierwszo- albo drugoplanową do marca 2024 r. (pomysł na zakład wynikał z tego, że aktor nieco wcześniej dostał „nagrodę odkupienia” w ramach Złotych Malin za brawurową rolę w filmie „Nazywam się Dolemite”). Co ważne, ostatnie przykłady to zakłady bukmacherskie, na rozstrzygnięcie których trzeba czekać długo, jednak w przypadku wygranej, zysk jest naprawdę pokaźny. Kurs w marcu 2022 r. na typ „Tak”, czyli potwierdzający, że Murphy zdobędzie Oscara w podanym przedziale czasu), wynosił w BetFan aż 10.00! Jak widać, można także w bardziej kreatywny sposób stawiać typy na Oscary, a przy tym oferowane zakłady bukmacherskie i kursy na Oscary mogą być wysoce zadowalające. 

Oscary - bukmacher BetFan

Ponadto zdarza się, że oferta, jaką przygotowują na Oscary bukmacherzy, uzupełniona jest o dodatkowe (niedotyczące tego, kto otrzyma nagrodę) zakłady bukmacherskie na samo wręczenie Oscarów. Niejeden bukmacher przyjmował zakłady np. na to, jaki będzie kolor sukienki tej aktorki, która zostanie uznana za najlepszą albo czy dany aktor lub prowadzący galę będzie mieć zarost. Swoje typy bukmacherskie można było już nawet stawiać na to, czy najlepszy aktor lub aktorka (pierwszo- i drugoplanowi) będą płakać, odbierając nagrodę. Oczywiście jeśli chodzi o tego typu zakłady na Oscary, bukmacher przygotowuje je przede wszystkim jako opcję rozrywkową. Prognozy dotyczące np. wyglądu osób odbierających statuetkę są po prostu zabawą, która ma dodatkowo podkręcić atmosferę i nie ma tu miejsca na poważne analizy typów. 

Oscary – typy bukmacherskie 

Wróćmy jednak do podstawowych zakładów na omawiane wydarzenie i sprawdźmy, jak tu wyglądają typy. W każdej kategorii, w ramach której przyznawane są Oscary, bukmacherzy udostępniają do typowania komplet opcji, a więc jeśli do Academy Award nominowanych zostało np. 5 reżyserów, gracze mogą obstawiać zakłady bukmacherskie na każdego z nich. Jest to konieczne – nawet jeśli szacowane szanse wybranego kandydata są bliskie zeru, żeby poprawnie wyliczyć prawdopodobieństwo, a na jego podstawie kursy bukmacherskie na Oscary, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie nominacje. Co więcej, nawet jeśli dany typ ma w ocenie ekspertów minimalne szanse na trafność, może okazać się niespodzianką, o której pisaliśmy na początku, a zakłady bukmacherskie na niego obstawione – wygrane.  

Oscar - statuetka
Statuetka Oscara
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: Martin Vorel

Dodajmy także, że najczęściej ogłaszanych jest właśnie 5 nominacji do otrzymania statuetki w danej kategorii, a ich większa liczba przysługuje tylko koronnej kategorii tj. „Najlepszy film”, gdzie nominowanych jest 10 filmów. Warto zauważyć, że w związku z tym teoretycznie to w tej kategorii prawdopodobieństwo, że obstawimy prawidłowe typy na Oscary, jest najmniejsze. 

 

Oscary – kursy bukmacherskie 

Bukmacherzy udostępniają kursy na Oscary najczęściej niedługo po tym, jak Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosi nominacje (na początku lutego). Zakłady bukmacherskie tego rodzaju pojawiają się więc na kilka tygodni przed terminem, na który zaplanowana jest ceremonia wręczenia Oscarów. Wyjątkiem są oczywiście omawiane już zakłady specjalne, które nie dotyczą tego, jakie filmy otrzymają nagrody w danym roku (tylko np. tego, czy statuetka trafi w polskie ręce przed upływem wskazanego terminu). 

BAFTA - Złota Maska
Nagroda BAFTA – Złota Maska
Źródło: commons.wikimedia.org / Autor: Hraybould

Jeśli chodzi o Oscary, kursy bukmacherskie jak najbardziej mogą ulegać zmianom. Większe wahania mogą wystąpić zwłaszcza po ogłoszeniu werdyktów dotyczących innych znaczących nagród filmowych, takich jak np. SAG Awards (Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych, która przyznawana jest pod koniec lutego) czy BAFTA (Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej przyznawane na początku marca). Jednak silni faworyci raczej się nie zmieniają i jeśli kurs jest bardzo niski, są małe szanse, że znacząco wzrośnie.  

Czy jednak bukmacherzy mają na tyle dużą pewność, by wystawiać w przypadku tego rodzaju zakładów bardzo niskie kursy bukmacherskie? Oscary, jak się okazuje, to taki temat, w którym nie jest to rzadkością. Dla przykładu film „Psie pazury” nominowany w 2022 r. w kategorii „Najlepszy film” na początku marca miał w ofercie Superbet kurs 1.47, Fortuny – kurs 1.40, a STS – tylko 1.10! Tacy faworyci nie są oczywiście materiałem na profitowy zakład. W przypadku trafienia typu tak niskie kursy bukmacherskie to niewielka wygrana (w stosunku do postawionej stawki), a po uwzględnieniu 12-procentowego podatku od gier nawet strata (tak się dzieje przy kursie poniżej 1.14). Co więcej, należy pamiętać, że nie zawsze mocni faworyci wygrywają, co wykażemy w dalszej części artykułu. Tak więc tego, jakie będą nasze typy na Oscary, na pewno nie można ustalać, kierując się jedynie tym, jak wyglądają kursy. Oscary to mimo wszystko zawiły temat – w jaki sposób analizować, które filmy okażą się zwycięskimi, a więc którym przypadnie Nagroda Akademii Filmowej, także omówimy nieco później. Najpierw warto się zorientować, którzy legalni bukmacherzy w naszym kraju wystawiają liczne kursy na Oscary.

 

Którzy bukmacherzy oferują zakłady na Oscary? 

Zakłady bukmacherskie na Oscary obecne są w ofercie większości legalnie działających w Polsce firm bukmacherskich. Nie trzeba chyba dodawać, że bukmacherzy dodają je na kilka tygodni przed tym, kiedy odbyć się ma ceremonia Oscarów, a na niedługo przed ogłoszeniem wyników zakłady stają się niedostępne. Szeroka oferta z reguły dostępna jest u bukmachera STS, Fortuna, Superbet, BetFan, eWinner, Noblebet, LVBet, Fuksiarz, forBet, PZBuk czy Betclic. Oczywiście niektórzy bukmacherzy przygotowują kursy bukmacherskie na wszystkie czy niemal wszystkie kategorie, w ramach których przyznawana jest Nagroda Akademii Filmowej, a inni (mniej liczni) ograniczają się do tych najbardziej znaczących. Przypomnijmy też, że bukmacher BetFan wykazuje się w tej kwestii szczególną inicjatywą, uzupełniając ofertę o dodatkowe zakłady bukmacherskie na Oscary (należy ich szukać w zakładce „Rozrywka”). 

Oczywiście tak samo, jak kursy bukmacherskie zakładów na wydarzenia sportowe poszczególnych operatorów często mocno się różnią, tak samo dzieje się, jeśli chodzi o Oscary. Bukmacherzy z reguły mają co prawda podobne przewidywania, co do tego, które filmy i osobowości świata filmowego mogą być typowane jako faworyci, jednak w przypadku dalszych miejsc kursy bukmacherskie bywają bardzo rozbieżne. Co więcej, nawet jeśli analiza, jakiej dokona bukmacher numer 1 i numer 2 wykazuje identyczne prawdopodobieństwo dla poszczególnych typów, to ich kursy bukmacherskie i tak najczęściej się różnią. Wynika to rzecz jasna z wysokości marży, jaką bukmacherzy narzucają na zakłady bukmacherskie. Im większa jest jej wartość, tym mniej atrakcyjne są oferowane kursy – Oscary nie są tu wyjątkiem. Dlatego także w przypadku tego rodzaju zakładów, warto porównywać parametry różnych ofert. 

Jak wybierać typy – Oscary można przewidzieć? 

Oscary - zakłady bukmacherskie i researchKiedy poważni gracze zastanawiają się, jakie typy bukmacherskie wybrać w przypadku np. meczu piłki nożnej, starają się sprawdzić statystyki sportowe drużyn i zawodników, historię ich spotkań, informacje na temat aktualnych kontuzji itp. Jeśli mamy zamiar w równie profesjonalny sposób podejść do zakładów na Oscary, typy bukmacherskie również powinniśmy opracować w oparciu o taki zaawansowany research. Trzeba jednak przyznać, że wydarzenia związane z rozrywką i kulturą mogą okazać się trudniejsze w typowaniu niż sport, gdyż brak tu niejako twardych danych i wiele kwestii jest dyskusyjnych. Nie zmienia to faktu, że im więcej mamy danych, tym większe szanse na poprawne typy bukmacherskie. Oscary, czy raczej nominowane filmy, najlepiej jest najpierw wybadać, a dopiero potem przejść do typowania. 

Co dokładnie można sprawdzić? Po pierwsze ważnym tropem mogą być opinie ekspertów i krytyków filmowych – warto przeglądać opiniotwórcze magazyny, serwisy internetowe o tematyce filmowej i kanały w mediach społecznościowych, gdzie publikowane są recenzje filmów, a nawet typy na Oscary osób dogłębnie zaznajomionych z tą tematyką. 

Drugim źródłem ważnych wskazówek mogą okazać się typy bukmacherów. Przecież to, co przyniesie ceremonia wręczenia Oscarów, jest szczegółowo analizowane przed wystawieniem oferty kursowej, a także później na bieżąco korygowane adekwatnie do różnych istotnych zdarzeń (np. nagrodzenie danego filmu w innym ważnym konkursie). Dlatego kursy warto sprawdzać już pierwszego dnia od ich pojawienia się w ofercie i analizować ich wzrosty/spadki. Co więcej, można weryfikować nie tylko, jakiej wysokości kursy bukmacherskie ustalają rodzimi bukmacherzy – Oscary znajdują się przecież również w ofertach zagranicznych operatorów zakładów, którzy mogą kłaść na nie większy nacisk i dzięki temu szybciej reagować na różne „nowinki”. Kiedy kursy bukmacherskie spadają, oznacza to, że są jakieś dane wskazujące na zwiększenie się szans np. filmu na wygraną, a kiedy rosną – wprost przeciwnie. Jeśli przebywamy na terytorium państwa, w którym zagraniczny bukmacher działa legalnie, jak najbardziej możemy nawet obstawić zakłady na Oscary właśnie u niego, jednak pamiętajmy, że w Polsce zgodnie z prawem działają wyłącznie bukmacherzy posiadający specjalne zezwolenie (m.in. STS, Fortuna, BetFan, Superbet, eWinner, Noblebet, LVBet, Fuksiarz, Betclic, PZBuk, Etoto, Totalbet). 

Czy typy bukmacherów się sprawdzają? 

Przyjrzyjmy się jeszcze, na ile sprawdzają się typy bukmacherów i ogólne przewidywania różnych obserwatorów świata filmowego, a konkretnie, na ile pokrywają się one z tym, co przynosi ceremonia Oscarów. Jak łatwo można się domyślić, bywa z tym różnie. Na początek przywołamy przypadki, kiedy to w rywalizacji o nagrody brali udział zdecydowani faworyci, jednak jak się okazało, to nie im wręczone zostały Oscary. Bukmacherzy, idąc za opiniami ekspertów, niejednokrotnie ustalali kursy na niskie, podczas gdy finalnie wygrywały filmy czy ich twórcy, będący postrzegani jako ci o dużo mniejszych szansach na statuetkę (w prognozach zajmowali drugie czy nawet dalsze miejsce za tzw. pewniakami). Zaznaczmy jednak, że takie sytuacje nie są nagminne – znacznie częściej Oscary są dość przewidywalne. 

Oscary – kursy, które się nie sprawdziły 

Oscary 2020 - Parasite
Nagroda Akademii Filmowej 2020 dla „Parasite”
Źródło: PAP/EPA / Autor: Etienne Laurent

Niespodziankę przyniosła np. gala wręczenia Oscarów w 2020 r., kiedy to liderem prognoz dla kategorii „Najlepszy film” był „1917” w reżyserii Sama Mendesa. Na pewno wpływ na takie przewidywania miał fakt, że produkcja otrzymała wiele nagród na gali Złotych Globów (w 2 kategoriach: najlepszy film dramatyczny i najlepszy reżyser) i BAFTA (w 7 kategoriach). Kursy bukmacherskie na to, że film zgarnie Oscara w najważniejszej kategorii były bardzo niskie – pod koniec stycznia bukmacher STS oferował na ten typ kurs 1.45. Podobne kursy udostępniali inni bukmacherzy. Oscary okazały się jednak w tym przypadku nie tak łatwe do wytypowania, ponieważ kluczowa Nagroda Akademii Filmowej przyznana została obrazowi „Parasite” Bonga Joon-ho. Z drugiej strony nie było to jakieś absolutne zaskoczenie, ponieważ ten film także został już mocno doceniony (Złote Globy, Cannes, BAFTA), a kursy u bukmacherów wskazywały na dość duże szanse filmu także jeśli chodzi o wręczenie Oscarów. Pozostając przy STS, kurs na „Parasite” wynosił 5.00 (identycznie jak „Pewnego razu… w Hollywood” Quentina Tarantino) – filmy plasowały się wspólnie na drugim miejscu w prognozach za faworytem. 

Jeszcze większą niespodziankę przyniosła ceremonia wręczenia Oscarów w 2017 r., kiedy to produkcja filmowa „La La Land” w reżyserii Damiena Chazelle’a zdobyła co prawda 6 Oscarów, ale w kategorii „Najlepszy film” niespodziewanie przegrała z „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa. Na kilka dni przed ogłoszeniem werdyktu, kurs na faworyta w STS wynosił tylko 1.10, a na faktycznego triumfatora rywalizacji – aż 7.00! Podobna sytuacja miała miejsce w 2021 r., kiedy spodziewano się, że statuetka w kategorii „Najlepszy aktor pierwszoplanowy” przypadnie pośmiertnie Chadwickowi Bosemanowi za rolę w filmie „Ma Rainey: Matka bluesa”. Bukmacherzy STS, Fortuna czy LVBet oferowali na ten typ kurs 1.05, jednak Academy Award zgarnął Anthony Hopkins za grę w „Ojcu”. Kursy bukmacherskie na ten typ oscylowały wokół 7.00. 

Kiedy rację ma bukmacher, Oscary bywają nudne? 

Jednak każdy, kto śledzi, jakie werdykty wydaje Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, doskonale wie, że najczęściej nie są one mocno zaskakujące. To, kto spośród nominowanych zwycięży, dość często jest prawidłowo przewidywane przez ekspertów, a tym samym właściwie jego szanse odzwierciedlają kursy, jakie wystawia bukmacher. Oscary nierzadko oceniane są więc jako wydarzenie nudne, z kolei dla graczy może się to wiązać z trudnościami w upolowaniu okazji na dobry zysk. Faworyci oznaczają niskie kursy bukmacherskie, choć warto też dodać, że bukmacherzy zazwyczaj umożliwiają tworzenie kuponów akumulowanych, co pozwala podnieść całkowity kurs kuponu. 

Popatrzmy na przykład z 2021 r., kiedy to mieliśmy mocno przewidywalne Oscary. Bukmacher Fortuna i Betclic uważali, że „Nomadland” ma największe szanse na wygraną spośród nominowanych tytułów w kategorii „Najlepszy film” (kurs 1.35), podobnie jak odpowiadająca za jego reżyserię Chloé Zhao w kategorii „Najlepszy reżyser” (kurs 1.09). Bukmacherzy mieli w tym przypadku rację, choć nie świadczy to o ich nieomylności. Nagroda Akademii Filmowej przyznana została bowiem także występującej w „Nomadland” Frances McDormand (kurs 4.00 w Fortunie czy 4.50 w BetFan), mimo że szanse 2 innych aktorek oceniane były na dużo wyższe. Potwierdza to tylko tezę, że jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, nigdy nie ma „pewniaków”, dlatego zawsze warto zdawać się na własną analizę, a czasem też intuicję typerską. 

Czy zakłady na Oscary mogą dać duże wygrane? 

Zakłady na Oscary a wygranaZakłady bukmacherskie na Oscary traktowane są często wyłącznie jako forma rozrywki i dla miłośników filmu na pewną mogą skutecznie zwiększać emocje w trakcie ceremonii Oscarów. Jednak czy typy bukmacherskie na tego rodzaju wydarzenia mogą zarazem być okazją do uzyskania wysokiej wygranej? Odpowiadając pytaniem na pytanie: a czemu nie? Co prawda wspominaliśmy już o tym, że statuetka często trafia tam, gdzie się tego spodziewają bukmacherzy, a faworyci mają to do siebie, że ich obstawianie nie jest opłacalne. Jednak, co także pokazaliśmy, nierzadko ceremonia wręczenia Oscarów obfituje w różne niespodzianki (i rozczarowania), dlatego jak najbardziej trafne typy bukmacherskie mogą skutkować wysoką wygraną. 

Żeby nie być gołosłownymi, sięgniemy po przykład z 2015 r., kiedy to z 3 kuponów zawierających typy na Oscary i nagrody muzyczne Grammy gracz uzyskał wygraną o wartości blisko 72,5 tys. zł. Szczęśliwe kupony obstawione zostały u bukmachera Fortuna za stawkę niecałych 500 zł i łącznie znalazło się na nich 18 typów. Gracz przewidział, że polski film „Ida” (kurs 2.15) otrzyma Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Typer poprawnie wytypował również m.in. to, że nagrodę zdobędzie „Birdman” (kurs 5.00) oraz „Grand Budapest Hotel” (kurs 2.70). 

Oscary – kilka słów o Academy Award 

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznaje Academy Award niemal nieprzerwanie już od 1929 r. Nagroda Akademii Filmowej powszechnie uznawana jest za najważniejszą nagrodę środowiska filmowego w Stanach Zjednoczonych. Początkowo nagrody przyznawano w 13 kategoriach, dziś mamy ich aż 24 kategorie. O tym, kto zostanie nagrodzony, decydują członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli filmowcy z USA różnej specjalizacji w liczbie około 6 tys. osób. Nominowane mogą być tylko te filmy, które w poprzednim roku kalendarzowym były pokazywane przynajmniej w 1 kinie w Los Angeles. Słynna statuetka, którą otrzymują zwycięzcy, odlewana jest z brązu i pokrywana 24-karatowym złotem. Gala wręczenia Oscarów odbywa się aktualnie pod koniec lutego w Teatrze Dolby w Hollywood.