Dziś jest: 9 sierpnia 2022

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Zakłady bukmacherskie na CS:GO – obstawianie najpopularniejszej gry w sporcie elektronicznym

Sport budzi emocje nie tylko w zawodnikach. Adrenaliny może dostarczyć również oglądanie ulubionych dyscyplin i obstawianie meczy. Wraz z rozwojem komputerów do grona najpopularniejszych kategorii sportowych dołączył e-sport.  Podobnie jak w przypadku klasycznych rozgrywek, tutaj również można zauważyć podział na gry wymagające zręczności lub strategicznego myślenia. Niektóre tytuły łączą w sobie więcej możliwości i są źródłem spektakularnego widowiska, od którego trudno oderwać oczy.

turniej CS:GO

Początki Counter Strike, czyli co łączy grę Half-Life i e-sport? 

Nie wszystkie gry wyglądały tak samo w swojej pierwotnej formie, podobnie było z Counter Strike. Na początku była to jedynie modyfikacja do Half-Life, pierwszoosobowej strzelanki stworzonej przez Valve. Moderzy szczególnie cenili ten pionierski tytuł, tworzyli do niego własne historie, mniej lub bardziej związane z główną fabułą gry. Niektórzy podejmowali próby zrobienia czegoś nowego, jednak opartego o sprawdzony silnik – właśnie tak powstał Counter Strike. 

Zanim obstawianie CS:GO stało się popularne, gra przeszła wiele zmian. Przez lata z modyfikacji została przekształcona w pełnoprawny tytuł, w który zagrywają się fani drużynowych strzelanek na całym świecie. Wsparcie Valve i wydanie Counter Strike na platformie Steam umożliwiło łatwą grę sieciową, co z kolei przełożyło się na wygodniejsze organizowanie drużyn i starć klanowych. Counter Strike przeszło długą drogę, jednak systematyczne poprawianie błędów przez twórców i wprowadzanie oryginalnych rozwiązań przekuło się w kasowy sukces – stworzenie gry, która dla wielu fanów stała się sposobem na życie. 

Droga do sukcesu CS:GO wiedzie przez współpracę z fanami 

Jedno jest pewne – tytuł nie stałby się sukcesem, gdyby nie ścisła współpraca z fanami. Społeczność tworzyła mapy oraz sugerowała zmiany, a początkowy brak balansu nikogo nie odstraszał. W 2003 roku światło dzienne ujrzała wersja 1.6, która korzystała z silnika Half-Life, jednocześnie pozostając samodzielnym tytułem. Obok strzelanki rozwijały się także rozgrywki drużynowe, które CS:GO - gra drużynowapowoli stawały się nieodłącznym elementem wielu growych imprez i konwentów. Twórcy Counter Strike wielokrotnie opowiadali o czasach, kiedy na specjalnym forum społeczności każdy mógł podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi kierunku rozwoju gry. Dzisiaj niemal każdy twórca inwestuje w PR, jednak wtedy nie było to normą. 

Zakłady bukmacherskie a Counter Strike 

Counter Strike jest jedną z tych gier, która mocno przyzwyczaiła do siebie fanów. Najpopularniejsza odsłona 1.6 trzymała przy sobie graczy, pomimo wydawania kolejnych, ulepszonych wersji. Podobnie było z turniejami, które bardzo długo bazowały na tej samej aktualizacji gry. Część społeczności tłumaczyła się przywiązaniem do mechaniki, gdyż sama grafika pełniła dla nich drugorzędną rolę. Wszystko zmieniło się dopiero przy Counter-Strike: Global Offensive. Obstawianie meczy Counter-Stike było możliwe od dawna, jednak dopiero ta odsłona zdołała przebić 1.6 popularnością. Obstawianie CS:GO stało się normą u wielu bukmacherów w Polsce i na całym świecie. Związki bukmacherów z branżą e-sportową wykraczają jednak poza samo obstawianie meczy. Bukmacherzy nie są już utożsamiani tylko z przyjmowaniem zakładów na e-sport, ale również czynnie wspiera drużyny i poszczególnych zawodników. Świetnym przykładem są zawierane współprace pomiędzy e-sportowymi graczami a bukmacherami, co pozwala na jeszcze dynamiczniejszy rozwój branży e-sportowej. 

Obstawianie meczy CS:GO za pieniądze 

Counter Strike jest grą bijącą rekordy popularności. Jednak co przyczyniło się do tego, że tak wielu graczy zaczęło tworzyć drużyny, ćwiczyć i prowadzić klanowe potyczki? Kluczem do sukcesu była wyważona mechanika, która przekłada się na szybkie mecze i samodzielne kontrolowanie stopnia skomplikowania gry. Rozmiary map pozwalały łatwo zapamiętać najważniejsze punkty orientacyjne, co z kolei umożliwiało wymyślanie różnorodnych strategii. 

Popularność gry szybko dostrzegli także bukmacherzy, czyli firmy umożliwiające wnoszenie zakładów bukmacherskich, dzięki czemu możliwe stało się także zawieranie zakładów na CS:GO. Obstawianie meczy CS:GO wymaga jednak wiedzy dotyczącej nie tylko samej gry, ale także charakterystyk poszczególnych drużyn i ich stylu prowadzenia rozgrywki. Dlatego przed obstawianiem Counter-Strike: Global Offensive u bukmachera warto najpierw zapoznać się ze specyfiką poszczególnych drużyn i zrozumieć na czym dokładnie polega ta gra, aby trafność typów u bukmachera była jak najwyższa. Pomocne mogą okazać się specjalistyczne portale i fora internetowe, które koncentrują się wyłącznie na grze Counter-Strike. Poniżej postaramy się przybliżyć podstawowe zasady i tryby gry. 

Klasyczne tryby w Counter Strike dalej są grywalne 

gracz Counter StrikePomimo hucznego sukcesu Counter-Strike: Global Offensive i zmiany systemu gier rankingowych, klasyczny CS w wersji 1.6 dalej jest chętnie pobierany przez fanów. Nostalgia przyciąga do zabawy graczy w różnym wieku, którzy na nowo odkrywają proste zasady – wyeliminować drużynę przeciwników lub skutecznie uniemożliwić jej ukończenie misji, z jednoczesnym spełnieniem własnych warunków wygranej. Cel dla każdej ekipy jest inny, czego możemy domyślić się po tym, że przeciwko sobie stają terroryści i antyterroryści. 

Podstawowe tryby zabawy w Counter Strike są z góry określone i każdy z nich ma nieco inny zestaw map: 

 • hostage rescue – tryb polegający na odbiciu zakładników z rąk przeciwnej drużyny. Antyterroryści mają nie tylko uratować porwane osoby, ale także odprowadzić je w bezpieczne miejsce. Mecz kończy się także z chwilą zabicia wszystkich przeciwników; 
 • bomb/defuse – tak zwane rozbrojenie bomby. Drugi tryb często kojarzony z Counter Strike. Terroryści starają się obronić podłożoną przez siebie bombę, a antyterroryści próbują za wszelką cenę nie dopuścić do wybuchu. Mogą zrobić to poprzez rozbrojenie ładunku wybuchowego lub uśmiercenie drużyny przeciwnej; 
 • assassination – tryb polegający na eskortowaniu specjalnej jednostki. Aby misja zakończyła się na korzyść antyterrorystów, muszą oni dostarczyć VIP-a do wyznaczonego miejsca. Śmierć VIP-a oznacza wygraną terrorystów, dlatego w tym przypadku to oni mają więcej możliwości szybkiej wygranej; 
 • escape – tryb znany jako swoista ciekawostka, ponieważ został on wycofany z CS-a jeszcze w becie. Zadaniem terrorystów jest wycofanie się do określonego punktu, ponadto nie mogą oni kupować broni, a jedyną drogą na jej uzyskanie jest zabranie przedmiotu martwemu przeciwnikowi lub odnalezienie składziku. Antyterroryści muszą tak otaczać swoich przeciwników, żeby uniemożliwić im skuteczną ucieczkę z pola walki; 

Warto wspomnieć, że gracze próbowali oszukiwać grę na wszelkie sposoby i korzystali ze specjalnie napisanych skryptów i tricków, które znacznie ułatwiały wygraną. Najpopularniejsze z nich to aimboty, speedhacki i wallhacki. Pierwsze pozwalały na automatyczne namierzanie, co kierowało celownik w określony przez gracza punkt. Drugie znacznie zwiększały prędkość poruszania się po mapie, a trzecie pozwalały na przechodzenie przez ściany. Popularnością cieszył się także ESP, który dostarczał wielu informacji o przeciwniku (ilość posiadanej amunicji, rodzaj broni, pozostałe życie) oraz umożliwiał widzenie przez tekstury. 

Używanie cheatów w rozgrywkach rankingowych jest zabronione, a dołączenie do turniejowego meczu wiąże się z koniecznością przejścia przez system zabezpieczeń, który zablokuje każdego potencjalnego oszusta. Pewność, że turnieje odbywają się na jasnych warunkach, zwiększa emocje towarzyszące meczom CS:GO. Obstawianie CS:GO u bukmachera możliwe jest tylko w sytuacji, gdy bukmacher i gracze mają pewność, że rozgrywka odbywa się na uczciwych zasadach. Dlatego tak bardzo ważne są zabezpieczenia. 

Obstawianie meczy CS:GO – droga do sukcesu wiedzie przez dokładne poznanie gry 

Obstawianie CS:GO wygląda nieco inaczej niż w przypadku dyscyplin, gdzie wygrana w znacznej mierze jest losowa. Oczywiście nigdy nie można powiedzieć o pełnej losowości, gdyż w każdej dyscyplinie sportu możemy określ faworyta, który jest najlepiej przygotowany. Niemniej jednak przewidywanie wyników meczy CS:GO może zakończyć się wysoką skutecznością, jeśli zdobędziemy odpowiednią wiedzą na temat poszczególnych drużyn i samej gry. Obstawianie meczy CS:GO będzie wiązało się z sukcesem, jeśli dokładnie poznamy: 

 • zasady gry; 
 • najczęstsze strategie na konkretnych mapach; 
 • style rozgrywki drużyn biorących udział w turnieju. 

Powyższa wiedza pozwala na wypracowanie intuicji, która będzie nieoceniona podczas szybko rozgrywanych meczy i ciekawych akcji, ponieważ z łatwością wywnioskujemy, na którą drużynę warto postawić. Podobnego zdania są bukmacherzy, którzy sugerują zbieranie doświadczenia przez systematyczne oglądanie rozgrywek, które często transmitują na swoich stronach internetowych. Przed rozpoczęciem obstawiania CS:GO warto także samemu hobbistycznie pograć w Counter-Strike’a ze znajomymi. 

Gry turniejowe w CS:GO – nowe zasady 

turniej CS:GONie wszystkie tryby znane z klasycznych wersji są dostępne podczas oficjalnych rozgrywek. Counter-Strike: Global Offensive przyniosło ze sobą zmiany w grafice, silniku oraz w grze rankingowej. Tryb turniejowy to pięcioosobowe drużyny, które ścierają się ze sobą aż przez 30 rund. Nie ma możliwości remisu, gdyż w takim wypadku ogłasza się dogrywki, które mają ostatecznie wyłonić zwycięską ekipę. Strony terrorystów i antyterrorystów przydzielane są losowo, a po 15 rundach następuje zmiana. 

Inne tryby dostępne w CS:GO, jednak niezaliczone do turniejowych: 

 • uproszczony – podobny do turniejowego, jednak rund jest o połowę mniej; 
 • deathmatch – wszystkie bronie są odblokowane, a gracz odradza się zaraz po swojej śmierci. Mecz trwa 10 minut, wygrywa osoba mająca na koncie największą ilość zabójstw; 
 • wyścig zbrojeń – zabójstwo zmienia graczowi broń na lepszą. Gra kończy się, kiedy zabijemy przeciwnika z wykorzystaniem najlepszej broni; 
 • demolka – podobnie jak w wyścigu zbrojeń, zabicie przeciwnika daje nam lepszą broń, jednak inne zasady pozostają standardowe. Dodatkowo mapy są o wiele mniejsze, co wymusza na graczach większą aktywność; 
 • latający skaut – gracze zostają wyposażeni jedynie w nóż i karabin. W tym trybie zmniejszono grawitację, co pozwala wysoko i daleko skakać. Małe są również mapy. 

Ponadto, gry rankingowe można rozgrywać jeszcze w trybach skrzydłowy i strefa zagrożenia. Pierwszy z nich przypomina klasyczne rozbrojenie bomby, a drugi jest typowym battle royale – wygrywają ci, którzy pozostaną ostatni na placu boju. 

Obstawianie meczy CS:GO – jak zacząć?

obstawianie meczy CS:GO - zakłady onlineObstawianie meczy CS:GO nie należy do trudnych. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego bukmachera (wybór jest duży, gdyż w Polsce działa już wielu legalnych bukmacherów), następnie konieczne jest założenie indywidualnego konta gracza w tej firmie i wpłacenie na to konto środków finansowych. Bukmacherzy wymagają także potwierdzenia tożsamości przez przesłanie skanu dokumentu tożsamości. Warto zwrócić uwagę na to, czy w ofercie wybranego bukmachera znajdują się interesujące nas wydarzenia e-sportowe, gdyż nie każdy bukmacher posiada w swojej ofercie wszystkie bieżące rozgrywki, szczególnie kiedy nie są to zawody wyższego szczebla. Firmą bukmacherską kładącą szczególnie duży nacisk na e-sport, w tym także umożliwiającą obstawianie CS:GO oraz oglądanie bezpłatnych transmisji e-sportowych jest LVBet.

Jeśli chcemy na bieżąco śledzić wszystkie odbywające się wydarzenia związane z grą Counter Strike, to warto przeglądać portale e-sportowe. Dobrym źródłem informacji są również streamy. Dzięki nim nauczymy się nowych taktyk i lepiej poznamy ulubione drużyny, co znacznie ułatwi nam późniejsze obstawianie CS:GO.