Dziś jest: 27 czerwca 2022

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Obrót bonusem u bukmachera 

Bonusy bukmacherskie i wszelkiego typu promocje u bukmacherów często kuszą wysokością kwoty, którą można zyskać. Niestety środki, które zdają się być na wyciągnięcie ręki, wiążą się niemal zawsze z nielubianym przez graczy obowiązkiem obrotu bonusem, a jego realizacja często nie jest łatwa. Tak więc i tu rządzi zasada: najpierw obowiązki, potem przyjemności. Dlatego warto przede wszystkim dowiedzieć się, na czym dokładnie polega obrót bonusem bukmacherskim i jakie kwestie koniecznie trzeba sprawdzić, przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z danego bonusu. 

Obrót bonusem

Obrót bonusem u bukmachera – co to takiego? 

Bonusy bez depozytu (freebety), bonusy od depozytu, cashbacki… Rodzajów bonusów jest wiele, a ich szczegółowe warunki mocno się różnią w zależności od polityki przyjętej przez bukmachera i typu promocji. Jednak obrót bonusem w najogólniejszym rozumieniu zawsze polega na postawieniu zakładu lub zakładów bukmacherskich i to w taki sposób, by łączna kwota stawek była równa lub wyższa od kwoty wymaganego obrotu. Dla przykładu, jeśli bukmacher wymaga 3-krotnego obrotu bonusem o wartości 10 zł, gracz musi postawić zakłady za sumę stawek równą 30 zł. Najczęściej nie ma wymogu, by obrót bonusem został zrealizowany w określonej liczbie zakładów, dlatego ta kwestia zależy już od samego gracza. Nasz przykładowy obrót bonusem bukmacherskim mógłby więc wyglądać np. tak: 3 zakłady za stawkę po 10 zł; 1 zakład za stawkę 20 zł i 1 zakład za stawkę 10 zł; 6 zakładów po 5 zł; 1 zakład za stawkę 30 zł itp.  

Gracze zastanawiają się czasem, czy przegrane zakłady zaliczają się do obrotu bonusem czy nie. Na szczęście wynik zakładu nie ma w tym przypadku znaczenia, dlatego obrót bonusem u bukmachera zostanie zrealizowany nawet wtedy, gdy postawimy same nietrafione zakłady (o ile tylko ich pozostałe parametry będą spełniały warunki promocji). Pamiętajmy – obrót bonusem liczony jest według obstawianych stawek zakładów – wygrane nie mają tu nic do rzeczy. Z kolei zakłady anulowane przez bukmachera nie są wliczane do obrotu bonusem. 

Obrót bonusem – szczegółowe warunki 

Trzeba jednak mieć świadomość, że bukmacherzy określają mnóstwo innych parametrów, które muszą spełnić zakłady bukmacherskie, żeby zostały wliczone do obrotu bonusem. Przede wszystkim bardzo często zdefiniowany jest minimalny kurs zakładu, a w przypadku zakładów akumulowanych może to dotyczyć zarówno kursu pojedynczego zdarzenia, jak i łącznego kursu całego kuponu. Bukmacherzy precyzują też zazwyczaj, jaki typ zakładów będzie się kwalifikował do obrotu bonusem, a jaki nie (np. zakłady pojedyncze, akumulowane, systemowe, z oferty pre-match, live itd.). Czasem gracz musi też obstawić określoną liczbę zdarzeń na kuponie. Natomiast zawsze określony jest czas, jaki gracz ma na spełnienie warunków promocji – po jego upływie bonus wygasa. Są to najczęstsze ograniczenia, jakie wiążą się z obrotem bonusu, ale mogą też pojawić się inne warunki regulaminowe. 

obrót bonusem i/lub depozytemPoza tym jest jeszcze 1 bardzo ważny czynnik, który trzeba sprawdzić w kontekście bonusu od depozytu. Otóż choć często bukmacherzy wymagają jedynie obrotu bonusem, czasem jednak obrót musi dotyczyć także depozytu (na podstawie którego przyznany został bonus) albo tylko samego depozytu. Najmniej korzystna dla gracza jest oczywiście sytuacja, gdy warunki obrotowe dotyczą zarówno bonusu i depozytu. Załóżmy, że typer chce skorzystać z bonusu od depozytu 100% i wpłaci 200 zł, a wymagany jest 3-krotny obrót bonusem i depozytem. Aby spełnić warunki promocji konieczne będzie postawienie zakładów bukmacherskich za łączną kwotę stawek w wysokości 1200 zł (200 zł depozytu + 200 zł bonusu należy obrócić 3 razy). 

Kiedy bonus pojawia się na koncie gracza i kiedy jest aktywowany? 

Ta kwestia także może przedstawiać się różnie i ponownie informacji na temat tego, kiedy bonus zostanie przydzielony do naszego salda, musimy szukać w regulaminie danej akcji promocyjnej. Często bukmacherzy dopisują kwotę środków bonusowych z automatu (ewentualnie ręcznie w czasie określonym w regulaminie) po wpłynięciu depozytu na konto gracza, a jeśli nie jest wymagana wpłata depozytu to po spełnieniu innych warunków promocji (choćby wyrażeniu chęci otrzymania bonusu). Czasem warunkiem otrzymania bonusu jest postawienie zakładów bukmacherskich za wpłacony depozyt, co oczywiście jest mniej korzystne dla gracza. Zdarza się też, że to dopiero po ukończeniu całego wymaganego obrotu depozytem bukmacher przydziela bonus do salda użytkownika. I ostatnia możliwość – czasem bonus uwalniany jest w ratach”, choć jest to rzadko spotykane rozwiązanie. 

Kiedy natomiast zaczyna „tykać zegar”, który odlicza czas, jaki mamy na realizację obrotu bonusem? To ważne pytanie i tę kwestię także zdecydowanie warto za każdym razem zweryfikować w regulaminie promocji. Czas ten może bowiem być liczony od momentu, gdy bonus zostanie aktywowany albo też w momencie, gdy wymagany depozyt zostanie zaksięgowany na koncie typera (taka opcja jest praktykowana w przypadku bonusów dodawanych do konta dopiero po wykonaniu wymaganego obrotu). 

Wypłata pieniędzy z konta gracza 

Pieniądze mogą zostać wypłacone na rachunek bankowy (czy portfel elektroniczny itp.) tylko wtedy, kiedy gracz dokona całkowitego wymaganego obrotu bonusem. Nie jest więc z reguły możliwa taka sytuacja, by po dokonaniu częściowego obrotu choć część środków mogła zostać wypłacona. Co więcej, jeśli uda nam się dokonać np. 3-krotnego obrotu bonusem, podczas gdy wymagany był 4-krotny obrót, a nasz czas się już skończył, cały bonus przepada. Niestety oznacza to jednocześnie, że wygrane uzyskane przy wykorzystaniu bonusu także zostają anulowane.  

obrót bonusem a środki depozytoweTrzeba też mieć świadomość tego, że jeśli gracz musi wykonać obrót bonusem, zakłady bukmacherskie stawiane będą w pierwszej kolejności z konta depozytowego. Czyli jeśli mamy aktywny bonus, to każdy nietrafiony zakład powoduje najpierw utratę wpłaconych przez nas pieniędzy, a dopiero później gra toczyć się będzie za środki bonusowe. Jeśli mamy na koncie 200 zł bonusu i 200 zł depozytu, przegrany zakład za stawkę 200 zł spowoduje stratę środków znajdujących się na saldzie depozytowym. Ma to oczywiście ogromne znaczenie: niewykorzystywane środki depozytowe nie znikają z konta gracza, podczas gdy nieużyte w określonych ramach czasowych środki bonusowe już tak. Poza tym te ostatnie mają też wiele innych ograniczeń, jakie nałożył na możliwość ich wykorzystania bukmacher (obrót bonusem ma przecież liczne warunki). 

Kolejna sprawa: pamiętajmy, że obrót bonusem bukmacherskim jest wykonany tylko wtedy, gdy zakład zostanie postawiony w czasie, gdy bonus był aktywny i w tym samym czasie rozliczony. Jeśli zakład nie zostanie rozliczony, nie może być zakwalifikowany do obrotu bonusem. Co więc oczywiste, zakłady długoterminowe nie nadają się do spełniania warunków obrotowych bonusu. 

Skąd wiedzieć, czy obrót bonusem u bukmachera został zrealizowany zgodnie ze wszystkimi wymogami danej promocji? Najczęściej wystarczy po zalogowaniu się na swoje konto gracza poszukać informacji na ten temat w menu konta. Niektórzy bukmacherzy stosują jasny podział na saldo depozytowe i saldo bonusowe, niektórzy używają komunikatów, które informują gracza, jaka część obrotu bonusem pozostała do wykonania i ile jest na to czasu itp. Jeśli nie widzimy żadnej informacji dotyczącej aktualnej sytuacji dotyczącej posiadanych środków bonusowych, najbezpieczniej jest skontaktować się z biurem obsługi klienta. Jeśli bowiem będziemy próbowali wypłacić pieniądze z konta przed dokonaniem obrotu, bukmacher może anulować bonus i dotychczasowe wygrane uzyskane przy jego pomocy. 

Obrót bonusem – ściąga 

bonus a regulamin promocjiJak widać jest sporo kwestii, które mogą wpłynąć na to, czy postawione przez nas zakłady zostaną zaliczone do obrotu bonusem czy też nie. Dlatego właśnie zawsze wtedy, kiedy chcemy skorzystać z jakiegoś bonusu, powinniśmy przeczytać obowiązujący daną promocję regulamin. To właśnie w nim znajdziemy wyjaśnienie wszystkich kluczowych spraw i to dopiero po jego lekturze możemy być pewni, na ile faktycznie atrakcyjny jest dany bonus. Dla ułatwienia przygotowaliśmy listę spraw, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę: 

  1. Wysokość obrotu – to podstawowa kwestia, która powinna nas interesować. Im liczba wymaganych obrotów bonusem jest większa, tym gorzej. W tej sytuacji najlepszy jest oczywiście 1-krotny obrót bonusem bukmacherskim – każdy dodatkowy obrót działa na naszą niekorzyść. 
  2. Przedmiot obrotu – bardzo ważne jest też to, czy wystarczy obrót środkami bonusowymi, czy musimy także zaangażować do gry środki własne, czyli wpłacony depozyt. Najmniej korzystna jest opcja, kiedy konieczny jest obrót bonusem i depozytem. Pamiętajmy, że promocji towarzyszą zawsze dodatkowe warunki, więc bardzo możliwe jest, że bukmacher będzie wymagał postawienia za nasz depozyt zakładów o takich parametrach, których wcale nie planowaliśmy obstawiać. Jeśli przegramy wpłacone środki, stawiając je niejako wbrew sobie, bonus nie będzie wyglądać już tak atrakcyjnie. 
  3. Minimalny kurs zakładów – im wyższy minimalny kurs, tym teoretycznie ryzyko porażki może być większe. 
  4. Rodzaj zakładów – im więcej ograniczeń w tym zakresie, tym mniejsze pole manewru, a więc tym gorzej dla nas.  
  5. Liczba zdarzeń na kuponie – im więcej zdarzeń musi zostać postawionych, tym większe ryzyko przegranej. 
  6. Termin ważności bonusu – im krótszy jest okres czasu, jaki mamy na spełnienie obrotu bonusem, tym gorzej. 
  7. Ograniczenia stawki lub kwoty – jeśli bukmacher narzuca nam, że np. w ciągu 1 dnia możemy dokonać obrotu tylko pewną częścią bonusu (np. 20%), gra musi zostać podzielona na większą liczbę kuponów, a czas na spełnienie warunków obrotowych musi się wydłużyć. 
  8. Moment przyznania bonusu – ogólnie im szybciej, tym lepiej. 
  9. Moment, od którego liczony jest czas na obrót bonusem – najlepiej go sprawdzić i odnotować termin upływu ważności bonusu w swoim kalendarzu.