Dziś jest: 14 kwietnia 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Kiedy najlepiej obstawić zakład bukmacherski? 

Optymalny moment postawienia zakładu jest jednym z elementów składających się na sukces gracza. Czy lepiej jest obstawiać zakłady bukmacherskie od razu po otwarciu rynku czy bardziej skuteczne jest czekanie do ostatniej chwili i zagranie na kilka minut przed rozpoczęciem meczu? Jakie są plusy i minusy tych dwóch strategii oraz w jakich okolicznościach się lepiej sprawdzają? A może istnieje jakiś „złoty środek”, który jest najlepszym rozwiązaniem dla mniej doświadczonych graczy? 

Kiedy obstawić zakład bukmacherski

Na ile ważne jest wyczucie czasu w bukmacherce? 

Na zyskowne obstawianie zakładów bukmacherskich składa się mnóstwo czynników. Wiedza o danej dyscyplinie sportowej, aktualnej formie drużyn i zawodników uczestniczących w meczu czy historii ich spotkań to niezbędna, ale nie wystarczająca baza do skutecznej gry. Na drugiej szali położyć trzeba znajomość sztuki bukmacherskiej, na którą składa się np. optymalne stawkowanie (w czym pomagają systemy bukmacherskie) i zarządzanie budżetem gracza, pomiar ryzyka, techniki obstawiania (np. valuebety, surebety, kontrowanie zakładów) itd. Czy w takim razie moment zagrania jest rzeczywiście aż tak ważny? Tak – ponieważ najbardziej skuteczni gracze to ci, którzy dbają o wszelkie możliwe szczegóły 

Co prawda, stawiając zakład np. na wygraną Novaka Djokovicia z Daniłem Miedwiediewem zarówno na tydzień przed tym pojedynkiem, jak i tuż przed jego rozpoczęciem osiągniemy ten sam wynik (wygraną lub przegraną). Różnica polega jednak na tym, że w przypadku trafionego kuponu wysokość wygranych środków z reguły będzie inna. Kursy bukmacherskie mają przecież swoją dynamikę i wraz ze przybliżaniem się terminu spotkania sportowego ulegają większym lub mniejszym wahaniom. Choć to, w jaki dokładnie sposób się zmienią, nie jest możliwe do przewidzenia, istnieją pewne ogólne zasady.  

Przyjrzymy się więc teraz, kiedy warto stawiać zakłady na długo przed startem meczu, a kiedy warto poczekać z obstawianiem do ostatniej chwili. Sprawdzimy też, jakie zagrożenia niosą poszczególne rozwiązania. 

Stawiamy zakład od razu po otwarciu rynku 

Obstawianie zakładów na długo przed meczem - piłka nożnaNa początek zaznaczmy, że nie wszystkie zakłady bukmacherskie są udostępniane graczom np. na kilkanaście dni przed wydarzeniem, którego dotyczą. W najlepszej sytuacji są gracze typujący mecze piłki nożnej, ponieważ w przypadku właśnie tych spotkań legalni bukmacherzy działający w Polsce najczęściej otwierają rynki na około tydzień przed meczem (lub nawet wcześniej). Jeśli chodzi o inne dyscypliny sportowe, taka sytuacja dotyczy przede wszystkim tych najważniejszych spotkań. A jeśli już mamy możliwość postawić zakład na kilka – kilkanaście dni przed startem wydarzenia, zaraz po otwarciu rynku, jakie są argumenty za tym, by to zrobić, a jakie, by się jednak wstrzymać? 

Plusy obstawiania zaraz po udostępnieniu oferty zakładów 

 • Możliwość postawienia zakładu po wyższym kursie 

Wyższe kursy bukmacherskie dostępne zaraz po otwarciu rynku mogą wynikać z różnych przyczyn. W grę wchodzić może choćby zwykła pomyłka. Bukmacher mógł z powodu jakiegoś niedopatrzenia wystawić zawyżony kurs i zanim go poprawi, czujni gracze mogą błyskawicznie wykorzystać tę okazję (obstawiając valuebet).  

Kursy bukmacherskie są też zazwyczaj na początku wyższe w przypadku faworytów spotkania. Z czasem, im więcej typerów obstawi zwycięstwo tzw. pewniaka, kursy te zostają przez bukmachera obniżone, a zwiększeniu ulegają kursy na tzw. underdoga, co ma zachęcić graczy do obstawiania opcji przeciwnej (tak, by doszło do zrównoważenia stawek postawionych na wszystkie wyniki zakładu). 

 • Możliwość skontrowania zakładu 

Czasem sytuacja przedmeczowa zmienia się na tyle radykalnie, że kursy ulegają wręcz odwróceniu. Wtedy gracz, który postawił na samym początku na wygraną drużyny X, może zagrać surebeta, obstawiając (oczywiście u innego bukmachera) zakład na przeciwny wynik spotkania. W ten sposób niezależnie od tego, jak w rzeczywistości potoczą się losy meczu, zysk z gry jest pewny. 

 • Wygoda i oszczędność czasu 

Chociaż ten punkt nie ma znaczenia, jeśli koncentrujemy się wyłącznie na skuteczności danego sposobu typowania, dla części graczy wygoda obstawiania jest ważna. Typer obstawia zakład w dogodnej chwili i nie musi pamiętać o tym, by być dostępnym w konkretnym momencie (tuż przed rozpoczęciem danego spotkania).  

Ponadto, jeśli postawi zakład na powiedzmy kilkanaście dni przed wybranym meczem, nie musi już się nim więcej przejmować – nie ma większego sensu sprawdzać, co się dzieje z kursami, jakie są najnowsze doniesienia odnośnie formy poszczególnych zawodników itd. Zakład został zawarty i teraz wystarczy czekać na jego rozstrzygnięcie, a oszczędzony czas można przeznaczyć na analizę innego spotkania.  

Minusy obstawiania zaraz po udostępnieniu oferty zakładów 

 • Mała ilość informacji i większe ryzyko błędnego typowania 

To druga strona medalu – obstawianie na wiele dni przed meczem jest wygodne, ale komfort okupić można błędnym wytypowaniem wyniku. Kiedy rozważamy, jakie szanse na zwycięstwo mają dwie drużyny, brakuje nam wielu danych, które mogą pojawić się jeszcze przed rozpoczęciem danego spotkania (np. dotyczących kontuzji kluczowych zawodników, konfliktów w drużynie, dokładnym składzie itp.). To, co mamy do dyspozycji, to statystyki sportowe i historia spotkań, a to nierzadko okazuje się zbyt mało. 

 • Zamrożenie środków na grę 

Obstawianie zakładów na długo przed meczem - bankrollNawet jeśli dany typ jest poprawny, obstawienie go np. na tydzień przed meczem oznacza zablokowanie części budżetu przeznaczonego na grę aż do chwili rozstrzygnięcia spotkania. Jeśli nasz bankroll jest dość skromny, taka sytuacja może stanowić duży problem. Tym bardziej gdy inne, być może bardziej opłacalne zakłady bukmacherskie mogą nam w ten sposób przejść koło nosa. 

 • Konieczność posiadania konta gracza u kilku bukmacherów 

Nie każdy bukmacher przygotowuje ofertę na dany mecz równie szybko, a wśród tych, którzy udostępnią rynki na wybrane spotkanie dość wcześnie, kursy mogą być mniej lub bardziej atrakcyjne. Żeby gra przynosiła jak największy zysk, konieczne jest więc posiadanie kilku kont internetowych u różnych bukmacherów. Część graczy może nie mieć ochoty na zakładanie kolejnych kont bukmacherskich i podawanie swoich danych kilku firmom, aczkolwiek w praktyce każdy poważny gracz ma takich kont wiele. 

Stawiamy zakład na chwilę przed rozpoczęciem spotkania 

W tym przypadku do dyspozycji graczy są wszelkie dostępne u bukmachera dyscypliny sportowe, wydarzenia i ligi. Trzeba jednak mieć świadomość, że bukmacherzy mogą w pewnych okolicznościach zamknąć ofertę zakładów przedmeczowych na dane spotkanie przed czasem i w takiej sytuacji nie uda nam się obstawić tego meczu (przynajmniej nie u wybranego wcześniej bukmachera). 

Plusy obstawiania tuż przed startem meczu 

 • Więcej informacji i większe szanse na poprawne obstawienie zakładu 

Jeśli obstawiamy spotkanie, które rozpocznie się za kilka czy kilkanaście godzin, mamy do dyspozycji multum aktualnych informacji na jego temat. Powinniśmy już wiedzieć, którzy zawodnicy zagrają, kto w jakiej jest formie, jakie są nastroje w drużynie itp., a ta wiedza zwiększy prawdopodobieństwo poprawnego wytypowania wyniku meczu.  

Niestety w tym przypadku trzeba pamiętać, że nie tylko my – gracze zyskujemy z czasem coraz większą bazę danych. Informacje na temat składów drużyn, kondycji zawodników itd. są jednocześnie szczegółowo analizowane przez samych bukmacherów. Wszelkie argumenty przemawiające np. za wygraną jednej z drużyn przekładają się na wysokość kursów, a to z kolei sprawia, że nawet jeśli zakład będzie trafiony, nasz zysk będzie stosunkowo niski. 

 • Możliwość podpatrzenia typów innych graczy 

Jeśli wstrzymamy się z obstawianiem zakładów, zyskamy czas na to, żeby przyjrzeć się, jak typują inni gracze i na tej podstawie zrewidować, czy nasze typy nie są jednak błędne. Być może w analizie innych typerów znajdziemy jakiś ważny element, który przeoczyliśmy i to skłoni nas do zmiany wybranych selekcji.  

Jednak sprawdzając typy innych graczy, trzeba zachować sporą ostrożność, aby nie zasugerować się gotowymi rozwiązaniami. Zawsze powinniśmy samodzielnie rozważać przedstawiane typy i stojące za nimi argumenty, bo przecież niekoniecznie muszą być one prawidłowe. 

 • Obserwacja ruchów kursów bukmacherskich 

Spadki kursów bukmacherskich - analizaCzekanie z grą pozwala też typerom obserwować, jak zachowują się kursy na wybrany mecz, a to z kolei może być ważną wskazówką podczas wyboru typów. W sytuacji, gdy kursy mocno się zmieniają, stoi za tym jakaś konkretna przyczyna. Może ona dotyczyć istotnych zmian w drużynie (np. kontuzja złapana w ostatniej chwili), ale też tego, jak typują inni gracze. Doświadczeni typerzy potrafią z takich obserwacji wyciągnąć wnioski co do tego, które typy będą trafione. 

 • Wyższe kursy na outsidera 

Wspominaliśmy, że im bliżej spotkania, tym więcej osób stawia na faworytów – takie zjawisko to w dużej mierze zasługa graczy rekreacyjnych. Bukmacherzy chcąc zrównoważyć pule stawek, obniżają kursy na faworyta i podnoszą kursy na outsidera (underdoga). Jeśli mamy zamiar obstawiać zwycięstwo teoretycznie słabszej strony, wtedy zdecydowanie warto poczekać aż do dnia meczu, bo najprawdopodobniej właśnie wtedy kursy na ten typ będą najbardziej atrakcyjne. 

Minusy obstawiania tuż przed startem meczu 

 • Niższe kursy na faworytów 

Oczywiście tendencja do obniżania kursów na faworytów jest minusem, jeśli to właśnie na nich mamy zamiar obstawiać zakłady bukmacherskie. Gra na faworytów tuż przed meczem staje się więc często nieopłacalna.  

Pamiętajmy, że przy uwzględnieniu 12% podatku od gier, jaki pobierany jest w Polsce od każdego zawartego zakładu, obstawiając trafiony zakład o kursie 1.14, wychodzimy niemal na zero. Zakłady bukmacherskie o niższych kursach – nawet te wygrane, przynoszą graczom straty. 

 • Niedogodności 

Gracz, który czeka z obstawianiem, powinien monitorować najnowsze wiadomości co do drużyn biorących udział w meczu i inne doniesienia związane z meczem, analizować ruchy kursów, sprawdzać typy innych graczy itd. To wszystko zabiera sporo czasu i wymaga niemałych nakładów pracy, a gracz musi mieć dany mecz ciągle „z tyłu głowy”. Rzecz jasna można też sprawdzić najważniejsze rzeczy tuż przed samym zagraniem, ale wtedy będzie się to odbijać na skuteczności typowania (wiele ważnych szczegółów może w ten sposób zostać przeoczonych). 

Obstawianie tuż przed meczem onlineJest to też problem natury czysto technicznej. Jeśli chcemy obstawić mecz w ostatniej chwili, musimy mieć dostęp do oferty zakładów i możliwość ich wytypowania w konkretnym momencie. Oczywiście w dobie Internetu i świetnej jakości aplikacji mobilnych większość osób bez problemu może obstawić zakład chociażby przez telefon. Trzeba jednak o tym pamiętać (najlepiej jest ustawić sobie przypomnienie w telefonie) i w ogóle mieć taką możliwość (przykładowo w niektórych zawodach to po prostu niemożliwe). 

Kiedy obstawiać zakłady bukmacherskie? Trzecia droga 

Jak to często w bukmacherce bywa, nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej jest obstawiać zakłady bukmacherskie. Najbardziej pewne wnioski można mieć, jeśli chodzi o zakłady na faworytów i outsiderów (choć i tu nie może być 100% pewności). Zazwyczaj bardziej opłacalne jest typowanie wygranej faworyta zaraz po otwarciu przez bukmacherów rynku na to wydarzenie, a zwycięstwa underdoga – tuż przed rozpoczęciem się spotkania. 

Jednak patrząc na to zagadnienie bardziej ogólnie, kwestia czasu obstawiania zależy w ogromnej mierze od indywidualnych preferencji i sposobu gry. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników, m.in.: jaką strategię obstawiania będę stosować, czy zamrożenie części środków na grę jest dla mnie problemem, czy mam czas i ochotę na śledzenie wszelkich informacji związanych z meczem przez kilka czy kilkanaście dni, obserwację wahań kursów itd. Wszystko to wiąże się też z tym, jak duże doświadczenie ma dany typer. Przykładowo profesjonaliści z reguły nie obawiają się zamrożenia kapitału na dłuższy czas, co często jest problemem dla nowych typerów. 

Obstawianie zakładów - dobry czas i zyskWarto w tym momencie przypomnieć podstawową rzecz – w tym artykule rozważamy dwie skrajności (obstawianie tuż po pojawieniu się przedmeczowej oferty zakładów i tuż przed jej zamknięciem). Ale zakłady bukmacherskie można przecież stawiać w wielu innych momentach. Jeśli chodzi o początkujących graczy, idealnym przedziałem czasowym na zawarcie zakładu jest z reguły okres na dwa czy trzy dni przed startem spotkania. Do tego czasu typer może poznać już bardzo dużo danych dotyczących meczu, a zmiany kursów nie powinny być jeszcze znaczące. Oczywiście zawsze jest ryzyko, że coś ważnego jeszcze się wydarzy. Z drugiej jednak strony prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzewidzianych wydarzeń, które zepsują nam zakład, jak i tych, które będą nam sprzyjać, jest takie samo. Wynika z tego, że w dłuższej perspektywie czasowej nie powinno przekładać się na skuteczność naszej gry.