Kara za obstawianie u bukmacherów nieposiadających zezwolenia

W Polsce legalne są tylko te zakłady bukmacherskie, które oferują licencjonowani bukmacherzy. Kto może zostać ukaranym za udział w nielegalnych zakładach sportowych i jakie kary przewiduje polskie prawo – wyjaśniamy poniżej.

Komu i za co grożą kary?

Jeśli gracz obstawia zakłady bukmacherskie u bukmachera, który nie posiada aktualnego zezwolenia wydanego przez Ministra Finansów, naraża się na kary finansowe, które mogą być naprawdę dotkliwe. To samo dotyczy uczestniczenia w innych grach hazardowych, o ile organizowane są one przez działające niezgodnie z prawem podmioty (zarówno online, jak i stacjonarnie). Tak więc np. korzystanie z kasyna, na które właściciel nie uzyskał koncesji, gra na automatach, które nie zostały zarejestrowane, uprawianie hazardu poprzez internetowe serwisy bez zezwolenia Ministra Finansów (na pewno zaliczają się tu strony, które znajdują się w „Rejestrze domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą”) – to wszystko może pociągnąć za sobą określone prawem kary.

Oczywiście kary związane z organizacją  nielegalnych zakładów bukmacherskich i innych gier hazardowych dotyczą także samych ich organizatorów (np. bukmacherów nieposiadających zezwolenia) czy współpracujących z nimi dostawców usług płatniczych i przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którzy nie zablokowali witryny zamieszczonej w tzw. rejestrze domen zakazanych. Błędem jest jednak myślenie, że w świetle prawa winnym jest tylko nielegalny bukmacher – kary dotyczą też jak najbardziej korzystających z jego usług graczy. Co więcej, często nie ma tu znaczenia, czy było to działanie umyślne, czy też gracz nie zdawał sobie sprawy z łamania prawa. Sprawdźmy więc, jaka dokładnie grozi kara za nielegalne gry hazardowe i jakie są szczegółowe zapisy, które to precyzują.

Kary administracyjne

Podstawowym dokumentem prawnym regulującym rynek hazardowy w Polsce jest „Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”. Zgodnie z jej zapisami samo uczestnictwo w nielegalnych grach hazardowych karane jest zawsze tak samo i nie jest ważne, czy dana osoba wiedziała, że gra organizowana jest niezgodnie z prawem. Otóż kara za nielegalne zakłady bukmacherskie, jeśli chodzi o graczy, oznacza konieczność zapłacenia kwoty, która stanowi równowartość uzyskanej wygranej. Ponadto kwota ta nie może zostać pomniejszona o sumę postawionych stawek, czyli w przypadku gdy gracz zostanie przyłapany na uczestnictwie w nielegalnym procederze, traci nie tylko to, co dzięki nim uzyskał, ale też musi zapłacić tyle, ile wcześniej już wyłożył na grę z własnych środków. Karę tego rodzaju wymierza odpowiedni ze względu na miejsce zdarzenia (odbywania się nielegalnej gry hazardowej) naczelnik urzędu celno-skarbowego. Wystarczy, że zostanie potwierdzony fakt np. zawierania zakładów bukmacherskich u nielicencjonowanego bukmachera i kara zostaje zatwierdzona. Na zapłatę grzywny gracz ma 7 dni licząc od momentu, gdy kara ta staje się ostateczną.

Kary z Kks

kara finansowa za nielegalne zakłady bukmacherskieJednak kara za nielegalne gry hazardowe na tym może się nie skończyć. Wynika to z faktu, że świadomy udział w nielegalnym hazardzie jest traktowany przez prawo polskie jako przestępstwo skarbowe, a te kwestie reguluje już „Kodeks karny skarbowy”. Jeśli graczowi zostanie udowodnione świadome obstawianie nielegalnych zakładów bukmacherskich (czy udział w innych grach hazardowych) może otrzymać grzywnę, której maksymalny wymiar może być równy nawet 120 stawkom dziennym. Ile to w przełożeniu na złotówki? Nie można tego tak łatwo określić, gdyż stawka dzienna nie ma  uniwersalnej wartości – jej wysokość definiuje sąd, rozpatrując konkretną sprawę. Bierze przy tym pod uwagę sytuację finansową i osobistą sądzonej osoby. Można natomiast powiedzieć, jaka jest maksymalna i minimalna wysokość stawki dziennej. Minimum to 1/30 część najniższego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce (liczy się czas orzekania sądu pierwszej instancji), a maksimum – jej 400-krotność (czyli 1/30 x 400). Wyobraźmy więc sobie sytuację, że sąd wyznaczy wysokość stawki dziennej na maksymalnym możliwym poziomie, a przy tym  orzeknie, że w danym przypadku kara za obstawianie u bukmacherów nieposiadających zezwolenia ma wynieść maksymalną dozwoloną liczbę stawek dziennych. Dla przykładu, skoro w 2019 r. maksymalna wysokość stawki dziennej wynosi 30 000 zł, najwyższa kara może wynieść grubo ponad 3,5 mln zł (30 000 zł x 120 = 3 600 000 zł).

Ponieważ w tym przypadku to świadomy udział kwalifikowany jest jako przestępstwo, nie trzeba nawet uzyskać wygranej z nielegalnej gry – to, czy gracz wygrał, czy przegrał nie ma tu w ogóle znaczenia. Z kolei wymierzenie przez sąd kary wymaga zgromadzenia wystarczającego materiału dowodowego, gdyż musi zostać udowodnione, że sądzona osoba miała wiedzę, że popełnia przestępstwo. Warto też podkreślić, że jeśli gracz np. obstawia zakłady bukmacherskie poprzez internetowe serwisy zagranicznych bukmacherów, którzy nie posiadają zezwolenia na oferowanie usług bukmacherskich na terenie Polski, to również jest to karalne. W takim przypadku kara za nielegalne zakłady bukmacherskie w najczarniejszym scenariuszu również wynosi 120 stawek dziennych.

Kara za nielegalne gry hazardowe a kara więzienia

Jak widać, zarówno kara za obstawianie u bukmacherów nieposiadających zezwolenia, jak też w ogóle kara za nielegalne gry hazardowe może być naprawdę wysoka. Już sama kara administracyjna, która wynosi po prostu 100% wygranej może być trudna do opłacenia, gdyż niejednokrotnie wygrane pieniądze są już dawno wydane, a mogą to przecież być nawet bardzo duże kwoty. Do tego dochodzić może kara wymierzona przez sąd, jeśli udowodnione zostanie świadome, umyślne popełnienie przestępstwa skarbowego i tu kary mogą być wybitnie wysokie (choć wszystko zależy od konkretnego przypadku). Na pocieszenie możemy dodać, że aktualne przepisy prawa nie są mimo wszystko tak bardzo surowe – w końcu za nielegalną grę hazardową nie grozi w Polsce więzienie. I tu ciekawostka – taka możliwość istniała w polskim prawie wcześniej i zniknęła dopiero wraz z nowelizacją Kodeksu karnego skarbowego, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Wcześniejsza ustawa za obstawianie nielegalnych zakładów bukmacherskich i udział w innych nielegalnie organizowanych grach hazardowych przewidywała możliwość kary pozbawienia wolności do 3 lat oraz grzywnę w wysokości do 720 stawek dziennych.

Kara za nielegalne gry hazardowe – podsumowanie

Na koniec, biorąc pod uwagę wszystko, co zostało powyżej wyjaśnione, warto samodzielnie rozważyć, czy udział w nielegalnym hazardzie się w ogóle opłaca. Obecnie największym problemem są internetowe zakłady bukmacherskie czy kasyna online, które organizowane są przez podmioty nieposiadające odpowiedniego zezwolenia Ministra Finansów. I mimo, że wielu osobom nadal wydaje się, że Internet zapewnia anonimowość, nie ma nic bardziej mylnego. Dlatego właśnie najbardziej rozsądne jest korzystanie z usług jedynie legalnych bukmacherów, co zapewnia graczom bezpieczeństwo i „spokojny sen”, a w razie wygranej można beztrosko cieszyć się pozyskanymi środkami.

 

Ważne linki:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20092011540/U/D20091540Lj.pdf – Ustawa o grach hazardowych tekst jednolity

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19990830930/U/D19990930Lj.pdf – Kodeks karny skarbowy tekst jednolity

https://www.legalni-bukmacherzy-online.pl/lista-legalnych-bukmacherow-w-polsce/ – Lista legalnych bukmacherów w Polsce