Jak wygrywać u bukmachera? 

Pytanie o to, jak wygrywać u bukmachera, zadają sobie zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni gracze obstawiający zakłady bukmacherskie. Sprawdź poniższe wskazówki i dowiedz się, jak regularnie wygrywać u bukmachera, trzymając się prostych zasad. 

Jak wygrywać u bukmachera

Czy sposób na regularne wygrywanie u bukmachera istnieje? 

Chyba każdy typer marzy o tym, by znaleźć niezawodny sposób na wygrywanie u bukmachera, jednak zakłady bukmacherskie zawsze niosą ryzyko przegranej. Na wyniki wydarzeń sportowych wpływ ma mnóstwo czynników, a część z nich jest niemożliwa do przewidzenia – o czym fani sportu wiedzą przecież doskonale. Każdy kibic bez problemu może wymienić mnóstwo meczów, kiedy to na 100% wygrać miał „pewniak”, tymczasem coś poszło nie tak… Nagła kontuzja, świeży konflikt w drużynie czy zwyczajnie – słabszy dzień zawodnika i już „pewne” zakłady bukmacherskie okazują się przegrane. 

Co prawda istnieją różnego typu strategie czy techniki gry, których stosowanie ma zapewnić graczom wygrywanie u bukmachera. Niestety, ich skuteczność uzależniona jest od rozmaitych zmiennych, a część z nich jest bardzo ryzykowna. Poza tym bukmacherzy mają swoje sposoby na graczy, którzy stosują niektóre techniki (np. obstawiają surebety), mocno ograniczając możliwość uzyskania wysokich zysków. 

Podsumowując, system na wygrywanie u bukmachera, który działałby w każdej sytuacji i zawsze gwarantował wygraną, nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że nie można w żaden sposób zwiększyć szans na częstsze wygrywanie u bukmachera! Przeciwnie, zaawansowani gracze udowadniają, że doskonale wiedzą, jak regularnie wygrywać u bukmachera. Poniżej zamieszczamy kilkanaście najważniejszych wskazówek, które podpowiedzą Wam, jak wygrywać u bukmachera. 

Zaplanuj grę 

Zacznijmy od tego, że jeśli interesuje Cię wygrywanie u bukmachera, musisz podejść do sprawy profesjonalnie. Dobry gracz nie idzie na żywioł, tylko z rozmysłem dobiera te wydarzenia, na które będzie stawiał zakłady bukmacherskie. Warto ustalić z wyprzedzeniem, co będziesz typować w zbliżającym się sezonie – jakie ligi i turnieje będą Cię interesować, jaki budżet na to przeznaczysz, jaka będzie strategia obstawiania itp. Chodzi więc o to, by nakreślić ogólne ramy gry, podczas gdy to, jakie konkretne zakłady bukmacherskie obstawisz (jakie zdarzenie i za jaką stawkę), to ustalisz bezpośrednio przed spotkaniem (lub w jego trakcie w przypadku gry live). 

Plan gry nie musi być co prawda nienaruszalny (w przeciwieństwie do budżetu), jednak powinien być odniesieniem, które ułatwia graczowi podejmowanie decyzji co do kolejnych kroków. Jest on szczególnie ważny wtedy, gdy do głosu dochodzą emocje. Kiedy masz ochotę odegrać się po serii porażek lub kiedy udzieli Ci się ogólnonarodowe szaleństwo przed wydarzeniem, w którym udział biorą „nasi” – spójrz na plan i zastanów się, na ile zakład, który chcesz postawić, wpisuje się we wcześniejsze założenia. Dobry plan plus dyscyplina to podstawa gry u bukmachera. 

Analizuj mecze 

Jak wygrywać u bukmachera - analizuj meczeOsoby obstawiające zakłady bukmacherskie to zazwyczaj fani sportu, ale wygrywanie u bukmachera rzadko jest zasługą tylko sportowej pasji. Jeśli chcesz obstawiać zakłady bukmacherskie z maksymalną skutecznością, powinieneś analizować spotkania przed ich obstawieniem. Analiza przedmeczowa może obejmować wiele elementów, takich jak m.in. sprawdzenie składów drużyn, historii spotkań uczestników meczu, porównanie ich wyników w tabeli ligowej czy wyszukiwanie istotnych newsów związanych z zawodnikami i zespołami. Grając „na czuja”, bez choć pobieżnej analizy aktualnych informacji związanych z meczem, z dużym prawdopodobieństwem możemy przegapić aspekty kluczowe dla jego rezultatu.  

Przykładowo, nawet mocny faworyt będzie się znacznie słabiej spisywał, kiedy wystąpi w drugim składzie (bo pierwszy oszczędzany jest na ważniejszy mecz), a gospodarz nie będzie miał zwyczajowej przewagi, jeśli mecz odbędzie się przy pustych trybunach. Tak więc na pytanie, jak obstawiać mecze, żeby wygrywać u bukmachera, odpowiedź brzmi: przede wszystkim w oparciu o analizę istotnych informacji na temat uczestników spotkania i samego wydarzenia. 

Zachowaj zimną krew 

Nie tylko niedoświadczeni gracze dają się ponieść emocjom, a wtedy obstawiają zakłady bukmacherskie, których w innych okolicznościach by nie zagrali. Zwykle rozsądek podpowiedziałby im, że szansa na zajście danego zdarzenia jest nikła lub stawka zakładu za wysoka, a ryzyko się nie kalkuluje. Oczywiście łatwo powiedzieć „nie daj ponieść się emocjom, graj na chłodno”, jednak typerzy to tylko ludzie i tego ludzkiego elementu nie da się do końca wyeliminować. Można jednak ograniczyć jego wpływ na podejmowane decyzje.  

Po pierwsze emocje dochodzą do głosu szczególnie intensywnie wtedy, gdy obstawiamy rywalizację drużyn czy zawodników, którzy są bliscy naszemu sercu. Kibicujesz Lechowi Poznań czy Idze Świątek? Najlepiej, jeśli odpuścisz sobie zakłady bukmacherskie na mecze z ich udziałem. Niestety Twoje zdolności oceny prawdopodobieństwa tego, jakim wynikiem zakończy się spotkanie, są w przypadku ukochanych sportowców mocno osłabione. Zapewne będziesz przeceniać ich możliwości, a skuteczność Twojego typowania spadnie. Co gorsza, ich ewentualne porażki będą Cię jeszcze bardziej boleć, gdyż będą jednocześnie Twoimi porażkami finansowymi.  

Po drugie, nigdy nie staraj się odegrać – jeśli postawisz nieudany zakład lub kilka takich zakładów, nie szukaj w pośpiechu czegoś, co pozwolić Ci odrobić straty. Pod wpływem negatywnych emocji umiejętność analitycznego, logicznego myślenia osłabia się co najmniej tak samo jak pod wpływem pozytywnych uniesień, dlatego tak często chęć szybkiego odkucia się skutkuje powiększeniem strat. Dobry gracz musi panować nad emocjami, bo inaczej, prędzej czy później, zostanie bankrutem.  

Wyspecjalizuj się 

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wygrywać w zakładach bukmacherskich, musisz się wyspecjalizować. Nie ma sensu obstawiać tych dyscyplin, na których znasz się tylko pobieżnie (lub w ogóle). Wybierz 1, 2 czy 3 sporty, co do których Twoja wiedza jest najbardziej Jak wygrywać u bukmachera - specjalizacja sportowazaawansowana i skup się na typowaniu właśnie ich. Same dane statystyczne, opinie ekspertów i typy innych graczy to za mało, by z dużą skutecznością i opłacalnością obstawiać zakłady bukmacherskie. Zdecydowanie warto z nich korzystać, ale dysponując już własną wiedzą, doświadczeniami i kompetencjami w tym zakresie. Niektórzy gracze stają się nawet ekspertami od wybranych lig, a taka specjalizacja jak najbardziej procentuje. 

Warto dodać, że szczególnie opłacalne jest wyspecjalizowanie się w ligach czy sportach niszowych. Bukmacherzy koncentrują swoje siły na najbardziej popularnych obszarach sportu, dlatego gracze, którzy mają dogłębną wiedzę na temat np. snookera czy 4-tej ligi polskiej piłki nożnej, mają większe szanse na opłacalne wygrywanie u bukmachera. Znacznie powszechniejsze są tu błędy w ofercie kursowej, dzięki czemu częściej można znaleźć tzw. valuebety (zakłady bukmacherskie z value). 

Stawiaj raczej SOLO niż AKO 

Pytanie o to, jak wygrywać w zakładach bukmacherskich, dotyczy też często tego, czy lepiej jest obstawiać zakłady pojedyncze czy akumulowane. Fakt, że obstawienie tych samych zdarzeń na 1 kuponie przynosi znacznie większy zysk niż zamieszczenie ich na osobnych pojedynczych kuponach jest ogromną pokusą, dlatego wielu graczy wybiera zakłady akumulowane. Niestety, w takim przypadku dużo większe jest też ryzyko przegrania całej stawki zakładu, gdyż 1 nietrafiona selekcja oznacza przegraną całego kuponu. Co prawda wytrawni gracze obstawiają czasem zakłady bukmacherskie AKO, ale ich przewagą jest nie tylko dość wysoka skuteczność typów, ale też umiejętne dobranie stawki (dzięki czemu ewentualne straty nie są duże, podczas gdy potencjalny zysk jest wysoki). Pomimo to większość wygranych pochodzi z kuponów SOLO, gdyż ich trafienie jest zwyczajnie bardziej prawdopodobne. 

Dlatego zwłaszcza początkujący gracze zwiększą swoje szanse na wygrywanie u bukmachera, jeśli ograniczą się do zakładów pojedynczych i to na nich będą doskonalić swoje umiejętności. Od czasu do czasu można oczywiście zagrać także zakłady akumulowane, ale składające się maksymalnie z 3 czy 4 zdarzeń – bardziej rozbudowane kupony (tzw. tasiemce) to niemal pewna przegrana. Do grania taśm nie powinny nas skusić nawet specjalne promocje zwiększające wygrane z kuponów wielozdarzeniowych (im więcej zdarzeń na kuponie, tym wygrana jest mocniej zwiększana). Bukmacherzy starają się w ten sposób zachęcać do gry przy użyciu zakładów akumulowanych, gdyż dla nich najbardziej niebezpieczne są kupony pojedyncze. 

Uważaj na faworytów, pewniaki i niskie kursy 

Jak wygrywać u bukmachera - gra na faworytówJak już wspomniano, nawet murowani faworyci czasem przegrywają, dlatego ich renoma nie zwalnia typera z konieczności przeprowadzenia analizy meczu. Po drugie także „pewne” typy, w tym oferowane przez innych graczy (płatne czy bezpłatne), mogą się nie sprawdzić. Dlatego nawet obstawiając pewne zakłady bukmacherskie, należy liczyć się z możliwością przegranej i odpowiednio dobierać wysokość stawki. Błędem jest też tworzenie kuponów złożonych z wielu pewniaków, bo ich kursy są zazwyczaj niskie, a każde kolejne zdarzenie zwiększa szanse na porażkę. W efekcie uzyskujemy możliwość małej wygranej przy niemałym ryzyku przegranej. 

Inna sprawa, że zakłady bukmacherskie o niskich kursach nie są automatycznie „pewniakami”. Pamiętaj, że bukmacherzy nie są nieomylni, a poza tym czasem ich oferta kursowa jest zaniżona celowo. Na marginesie trzeba dodać, że obstawianie zakładów o kursie całkowitym poniżej 1.30 uznawane jest przez graczy za nieopłacalne. Nierzadko zdarza się natomiast, że gracze, którzy chcą podnieść ogólny kurs kuponu, dodają na szybko zakład o niskim kursie (utożsamiając go z pewniakiem) i to właśnie on jako jedyny psuje kupon. 

Wypracuj sposób na stawkowanie 

Na wygrywanie u bukmachera składa się mnóstwo elementów, a jednym z najważniejszych jest odpowiednie stawkowanie, czyli umiejętne dobieranie stawek do poszczególnych zakładów. Na początku wielu graczy bardzo mocno skupia się na wyborze właściwych typów, a do kwestii wysokości stawek nie przywiązuje zbyt dużej wagi. Takie podejście może skutkować słabymi wynikami finansowymi nawet w sytuacji, gdy skuteczność typów jest wysoka. 

Warto wiedzieć, że istnieje wiele systemów stawkowania, które pomagają typerom w ustalaniu, jaka powinna być stawka każdego zakładu. Spośród tych, które są najlepsze dla nowych graczy, wymienić warto płaską stawkę, stawkowanie procentowane i modulowane (ten system z powodzeniem stosuje też wielu doświadczonych graczy). Ich zastosowanie zdecydowanie obniży ryzyko bankructwa i pomoże w racjonalnym zarządzaniu budżetem. W tych systemach zalecana wysokość stawki wynosi zazwyczaj nie więcej jak 2% całego budżetu gracza, a dla zaawansowanych typerów – maksymalnie 5%. 

Uwaga! Zdarza się, że w odpowiedzi na pytanie o to, jak wygrywać u bukmachera, zalecane jest stosowanie progresywnych systemów bukmacherskich. My zdecydowanie odradzamy ich wykorzystanie, ponieważ choć mogą one przynieść wysokie wygrane, wiążą się też z bardzo dużym ryzykiem szybkiego bankructwa. 

Nie ograniczaj się do zakładów na zwycięzcę 

Najpopularniejszy rodzaj zakładu to 1X2, czyli zakład na zwycięzcę spotkania, w którym gracz może typować wygraną jednego z rywali lub remis (w niektórych dyscyplinach, np. w siatkówce zakład przyjmuje postać 12, gdyż nie ma tu możliwości remisu). Jednak bukmacherzy oferują znacznie więcej możliwości, a dla najpopularniejszych wydarzeń przygotowywanych jest nawet po kilkaset rynków zdarzeń! Obstawianie innych rodzajów zakładów otwiera przed graczem wiele ciekawych możliwości i może podnosić szanse na wygrywanie u bukmachera. Przykładowo zakłady bukmacherskie DNB (Draw no Bet, czyli zakład nie ma remisu) ograniczają możliwe wyniki do 2 (wygrana 1 lub 2 strony), a w przypadku remisu dokonywany jest zwrot stawki zakładu. Szanse na trafienie zakładu wzrastają więc z około 33% do 50%. Tak samo dzieje się w przypadku handicapów azjatyckich, przy czym tego rodzaju zakłady bukmacherskie mają też ten plus, że marża bukmachera jest tu niższa niż dla zakładów 1X2, więc kursy handicapów są atrakcyjniejsze. 

Jak wygrywać u bukmachera - rodzaje zakładów

Dodatkowo w przypadku pobocznych rynków zdarzeń gracz łatwiej może uzyskać przewagę. Bukmacherzy udostępniają obecnie tak obszerne oferty zakładów, że trudno im równie skrupulatnie analizować i aktualizować kursy na wszystkie rynki. O ile oferta kursowa na główne zakłady bukmacherskie jest sprawdzana bardzo dokładnie i na bieżąco, kursy na mniej popularne rynki zdarzeń – ale też niszowe ligi i dyscypliny sportowe – są ustalane tylko w zautomatyzowany sposób. Dlatego pojawia się tam znacznie częściej szansa na znalezienie wartościowych zakładów, szczególnie jeśli jesteś ekspertem od danego sportu czy ligi. 

Nie ograniczaj się do jednego bukmachera 

Poszczególni bukmacherzy różnią się w wielu aspektach, a podstawową różnicą jest wysokość kursów. Jeden bukmacher może mieć zazwyczaj niższą marżę niż konkurencja na zakłady na Ekstraklasę, drugi na La Ligę, a trzeci wyjątkowo atrakcyjną ofertę na dalsze ligi polskie… Nigdy nie jest to jednak pewnik i czasem lepszy kurs znajdziesz nie tam, gdzie się tego spodziewałeś. Dlatego należy porównywać kursy na konkretne mecze (i typy) i obstawiać tam, gdzie nam się to najbardziej opłaca. W poszukiwaniu najwyższych kursów pomocne są internetowe porównywarki kursów. Oczywiście warto mieć już wtedy zarejestrowane konto online u danego bukmachera, tak aby nie tracić czasu na formalności. 

Ponadto bukmacherzy mogą mieć inne atuty. Atrakcyjne bonusy bukmacherskie, szczególnie rozbudowana oferta zakładów na wybrane sporty, darmowe transmisje meczów, dodatkowe opcje typu cash-out itd. W zależności od tego, co w danym momencie mamy zamiar typować, warto wybrać tego bukmachera, którego oferta najlepiej odpowiada na nasze potrzeby. I jeszcze jedno – grając u kilku bukmacherów, wygrane gracza nie padają tylko w 1 miejscu, dzięki czemu nie grozi mu szybkie nałożenie niskich limitów stawek. 

Oczywiście tylko gra u legalnych bukmacherów jest w Polsce dozwolona. 

Sprawdź regulamin gry bukmachera 

Trzeba jednak mieć świadomość, że różni bukmacherzy mają różne regulaminy gry. Zdecydowanie warto zaznajomić się z zasadami, które zawiera tego rodzaju dokument – zwłaszcza z tymi punktami, które dotyczą rozliczania zakładów, gdyż reguły u bukmachera A mogą być znacząco inne niż u bukmachera B. Dla przykładu zakład BTTS (Both teams to score), który dotyczy tego, czy obie drużyny w meczu piłki nożnej strzelą gola czy nie, najczęściej odnosi się do regulaminowego czasu gry, ale niektórzy bukmacherzy uwzględniają też dogrywkę. Różnice w sposobie rozliczania zakładów mogą pojawić się też wtedy, kiedy mecz został przerwany czy przełożony, a w przypadku tenisa – gdy nastąpi krecz (rezygnacja któregoś z zawodników) albo dyskwalifikacja. Każda dyscyplina sportowa ma swoją specyfiką, dlatego należy sprawdzić zasady jej rozliczania przed rozpoczęciem gry. 

Inne ważne zasady dotyczą m.in. możliwości zmiany oferty bukmachera, założenia i obsługi konta gracza, transferów środków finansowych, różnych opcji gry (np. cash-out) czy bonusów i promocji (bukmacherzy zazwyczaj przygotowują osobne regulaminy akcji promocyjnych). 

Analizuj swoją grę 

Jak wygrywać u bukmachera - analiza historii typówPrzegrywanie i wygrywanie u bukmachera to 2 strony tego samego medalu. Nawet najlepszy gracz będzie mieć na koncie spory odsetek nietrafionych zakładów, co wynika choćby z tego, że sport nie jest do końca przewidywalny, a najmocniejsi faworyci ulegają czasem teoretycznie słabszym przeciwnikom. Jednak w dużym stopniu wina leży po stronie gracza, a jak wiemy, warto uczyć się na swoich błędach. 

A więc jak regularnie wygrywać u bukmachera? Analizując obstawiane zakłady bukmacherskie i wyciągając wnioski z historii własnych typów. Najlepiej jest prowadzić ją w arkuszu kalkulacyjnym, wpisując w osobnych kolumnach np.: dyscyplinę sportową, nazwę wydarzenia (np. Real Madryt – Atlético Madryt), rodzaj zakładu (np. 1X2), rodzaj oferty (pre-match czy live), typ (np. remis), wysokość kursu, stawka, budżet (po rozliczeniu zakładu), wynik, zysk/strata, ewentualne uwagi itp. Po zgromadzeniu większej ilości danych, gracz może sprawdzać nie tylko swoją skuteczność, ale też yield (rentowność gry). Ponadto używając filtrowania, może przeanalizować w przypadku których dyscyplin czy lig albo też zakresów kursowych jego wyniki są najlepsze, a które najsłabsze. Być może wybrane rodzaje zakładów typuje znacznie skuteczniej i to na nich powinien się skoncentrować, a niektóre przynajmniej na jakiś czas sobie odpuścić? 

Czasem zrób sobie przerwę 

Żeby dowiedzieć się, jak wygrywać w zakładach sportowych, trzeba też umieć się od nich oderwać. Tu po raz kolejny wracamy do zagadnienia samodyscypliny i samokontroli swojej gry. Plan gracza powinien określać, ile czasu w ciągu dnia czy tygodnia może on przeznaczyć na zakłady bukmacherskie i należy się go trzymać – nawet jeśli wygrywanie u bukmachera przychodzi mu dziś wyjątkowo łatwo. Dobra passa kiedyś się skończy, dlatego zawsze łatwo można zamienić zysk na stratę, a pod wpływem podkręconych emocji stawkowanie może być na tyle zaburzone, że strata będzie dotkliwa. 

Tak samo, kiedy na koncie mamy serię porażek – zamiast na siłę stawiać kolejne zakłady bukmacherskie, lepiej powiedzieć „pass” i dać sobie ochłonąć. Minimum kilka godzin odpoczynku i zajęcie się czymś zupełnie innym, pozwoli powrócić do gry ze świeżym, bardziej zdystansowanym spojrzeniem i wyciągnąć odpowiednie wnioski. 

Piłeś? Nie graj! 

Jak wygrywać u bukmachera - unikać używekWygrywanie u bukmachera to trudna sztuka – dlaczego więc dodatkowo utrudniać sobie to zadanie, przytępiając się alkoholem czy innymi używkami? Nietrzeźwy gracz to gracz, którego zdolność do logicznego rozumowania i prawidłowego osądu jest upośledzona, a reakcje mogą być opóźnione (co ma znaczenie, gdy obstawiane są zakłady bukmacherskie na żywo).

Ponadto osoby będące pod wpływem rozmaitych środków odurzających są znacznie bardziej podatne na emocje. Wstawiony gracz chętnie popisuje się, czego to on nie potrafi, grając dużo bardziej ryzykownie niż zwykle. Kiedy zaś przegrywa, często nie umie powiedzieć „stop”, tylko brnie w coraz mniej racjonalne decyzje. Jeśli planujesz dowiedzieć się na własnej skórze, jak wygrywać u bukmachera, graj tylko z trzeźwym umysłem. 

Jak wygrywać u bukmachera – podsumowanie 

Jak widać, nie ma prostej recepty na to, jak wygrywać u bukmachera, jednak stosowanie się do szeregu powyższych wskazówek na pewno podniesie liczbę wygranych i opłacalność Twojej gry. Obstawianie zakładów według planu i w oparciu o dokładną analizę meczów, kierowanie się rozsądkiem a nie emocjami oraz wyciąganie wniosków z własnych błędów – to wszystko niezbędne elementy, które składają się na regularne wygrywanie u bukmachera. Kluczowa jest też wiedza gracza – zarówno ta sportowa, jak i bukmacherska (np. na temat rodzajów zakładów czy stawkowania), dlatego zachęcamy do jej pogłębiania m.in. poprzez lekturę naszych artykułów.