Zakłady BTTS 

Skrót BTTS w ofercie bukmacherów może brzmieć nieco tajemniczo, jednak w tego typu zakładach nie ma nic skomplikowanego. Zakłady bukmacherskie BTTS są przy tym dość popularne zwłaszcza wśród graczy obstawiających mecze piłki nożnej. Przeczytaj, o co chodzi w typowaniu BTTS oraz jak robić to skutecznie i opłacalnie. 

Zakłady BTTS - piłka nożna

Na czym polegają zakłady BTTS? 

Skrót BTTS pochodzi od angielskiego wyrażenia „both teams to score”, co na język polski można przetłumaczyć: obie drużyny strzelą gola. Warto wiedzieć, że stosowany bywa też zapis BTS (od „both teams score”). Czy jest jakaś różnica między zakładami BTTS a zakładami BTS? Żadna, są to dokładnie te same zakłady bukmacherskie. 

Zakłady BTTS są oczywiście 2-drogowe, czyli gracz może obstawić typ „tak” lub „nie”, dlatego teoretyczne prawdopodobieństwo trafienia zakładu wynosi aż 50%. Jest to naprawdę dobry wynik – wystarczy wspomnieć, że podstawowy rynek zdarzeń to w wielu sportach 1X2 (zakład na wynik, gdzie możliwy jest też remis), a prawdopodobieństwo poprawności takiego typu wynosi tylko 33%. 

W przypadku zakładów BTTS nie ma znaczenia, która z drużyn wygra spotkanie. Znaczenie ma tylko to, czy obu uda się zdobyć minimum 1 bramkę. Oczywiście zakład na opcję „tak” wymaga, by oba zespoły strzeliły choć po 1 golu – jeśli wynik jest bezbramkowy lub tylko 1 drużyna strzeli gola, zakład jest przegrany. Z kolei obstawienie selekcji „nie” kończy się wygraną, gdy żadna z drużyn nie zdobędzie gola lub uda się to tylko 1 z drużyn. 

Warto też wiedzieć, że zakłady bukmacherskie BTTS nie muszą dotyczyć całego spotkania, a jego wybranej połowy. Bukmacherzy coraz częściej oferują też zakłady łączone, których składową są zakłady BTTS. Udostępnianych kombinacji może być wiele – my przedstawiamy kilka przykładów: Wynik końcowy & obie drużyny strzelą bramki; Obie drużyny strzelą gola & powyżej 3.5 gola; Podwójna szansa & obie drużyny strzelą itp. 

Zakłady BTTS - Fortuna

Jakie gole liczą się do BTTS? 

Z reguły bukmacherzy rozliczają zakłady bukmacherskie BTTS, uwzględniając tylko regulaminowy czas gry. Jednak zawsze trzeba się upewnić, czy w danym przypadku faktycznie doliczony czas nie ma znaczenia. 

Co oczywiste pod uwagę brane są wyłącznie bramki, które zostały zdobyte w sposób poprawny. Tak więc nawet jeśli sędzia najpierw uzna gola, ale po wideoweryfikacji (VAR) zmieni decyzję i gol nie zostanie zaliczony, to oczywiście nie będzie się on liczył także podczas rozliczania zakładu. Poza tym zastrzeżeniem wszystkie gole są ważne – także samobóje. 

W jakich sportach można obstawiać zakłady BTTS? 

Zakłady BTTS - hokej na lodzieZakłady bukmacherskie BTTS mogą być dostępne w ofercie przedmeczowej albo na żywo w przypadku tych dyscyplin sportowych, które polegają na zdobywaniu bramek. Jednak nie wszystkie – tylko te, gdzie jest możliwe czy raczej dość prawdopodobne, że zespół nie zdobędzie żadnej bramki. Oczywiście najczęściej bukmacherzy udostępniają tego typu zakłady dla meczów piłki nożnej i można je spotkać nawet w dalszych czy bardziej orientalnych ligach. Dodatkowo zakłady BTTS są także przygotowywane w przypadku meczów np. hokeja na lodzie, futsalu, piłki plażowej czy e-piłki (FIFA). Z kolei dla dyscyplin takich jak piłka ręczna zakłady bukmacherskie na to, czy obie drużyny strzelą, nie są udostępniane, bo choć teoretycznie 1 z drużyn może nie zdobyć ani 1 bramki, to w praktyce takie sytuacje nie mają miejsca. 

Zakłady BTTS – jak obstawiać skutecznie? 

Jeśli mamy zamiar obstawiać zakłady bukmacherskie BTTS, podstawową sprawą jest analiza wyników strzeleckich obu drużyn w danym sezonie. Trzeba przy tym zwracać uwagę zarówno na dane dotyczące bramek strzelonych, ale i straconych. Przeanalizujmy ten temat, skupiając się na typowaniu meczów piłki nożnej. Jeśli w spotkaniu udział biorą zespoły, które znane są z kończenia meczów wysokobramkowymi wynikami, to warto rozważyć obstawienie zakładu potwierdzającego strzelenie przez każdy z nich po minimum 1 golu w meczu.  

Zakłady BTTS - strategia zespołuDruga podstawowa sprawa to sprawdzenie, jaki jest styl gry i taktyka obrana na to spotkanie– 2 ofensywnie grające drużyny to duże szanse na bramki po obu stronach. Jeśli natomiast mamy do czynienia z drużyną, która stawia na defensywę, może okazać się, że wygrany będzie zakład BTTS – typ „nie”. Nie trzeba też chyba przypominać, jak ważne są składy przewidziane na dane spotkanie i forma poszczególnych zawodników.

Jak zwykle pod uwagę należy wziąć także to, jaka jest sytuacja w tabeli zespołów, które będą ze sobą rywalizować oraz jaka jest stawka meczu. Jeśli przykładowo mecz jest o tzw. pietruszkę, piłkarze pozwalają sobie na bardziej otwartą grę i wtedy nietrudno o gole po obu stronach. 

Szukając dobrych spotkań do obstawienia zakładów na to, że obie drużyny zdobędą bramkę, warto też przyjrzeć się poszczególnym ligom piłkarskim. Niektóre ligi cechuje bowiem znacznie większa liczba bramek niż to jest w innych rozgrywkach. Jedną z takich lig jest w ostatnim czasie niemiecka Bundesliga czy włoska Serie A – tam zazwyczaj w każdym meczu możemy oglądać wiele bramek. 

Zakłady BTTS a kursy bukmacherskie 

Pamiętajmy jednak, że tego typu aspekty analizują także bukmacherzy, więc jeśli w szranki stają drużyny o bardzo dobrym ataku i słabej obronie, zapewne kursy na opcję BTTS „tak” będą bardzo niskie. Podobnie, gdy statystyki ewidentnie wskazują, że w meczu wystąpi zespół o obronie niemal nie do przejścia, zakłady na wariant BTTS „nie” będą miały niezbyt opłacalne współczynniki kursowe. Warto jednak przyglądać się dokładnie poszczególnym drużynom, formie zawodników itp., wyszukując takich okazji, które przeoczyli bukmacherzy. 

Dla przykładu wysokie kursy na zakład BBTS i typ „nie” często oferowane są dla spotkań, w których zdecydowany faworyt mierzy się z zespołem z końca tabeli. Teoretycznie są przecież niewielkie szanse na to, że underdogowi uda się strzelić choć 1 bramkę znacznie silniejszemu przeciwnikowi. Jednak w przypadku tego rodzaju meczów faworyci nierzadko mają problem ze zmotywowaniem się do walki, a zignorowanie rywala nierzadko kończy się utratą gola już na początku spotkania. Oczywiście faworyt może łatwo odrobić straty, a dla typera oznacza to, że zakład postawiony na opcję „tak” w BTTS jest już wygrany. 

Podobnych sytuacji może być znacznie więcej. Przykładowo w znacznie słabszej drużynie może zagrać naprawdę dobry i mocno zmotywowany strzelec, np. piłkarz będący na początku piłkarskiej kariery, który czeka na transfer do lepszego zespołu. Co prawda pozycja w tabeli i statystyki klubu wskazują jasno, że outsider nie ma szans w potyczce z rywalem, dlatego kursy na to, że obie drużyny strzelą są bardzo wysokie. Jednak w praktyce może się okazać, że jeden ponadprzeciętnie grający zawodnik może zapewnić tak potrzebną typerowi bramkę, a później faworyt zadba o to, by zakład postawiony na selekcję „tak” na pewno był wygrany. 

Zakłady BTTS - rzut karnyPamiętajmy też, że słabsze zespoły nierzadko opierają swoją grę o stałe fragmenty gry i robią wiele, by uzyskać rzut karny. Jeśli za przeciwnika mają zespół, który łatwo daje się sprowokować (to z kolei można wywnioskować z liczby otrzymanych kartek poszczególnych zawodników), to znów można tu wypatrywać szans na to, że każda z drużyn zdobędzie choć po 1 golu. 

Może też zdarzyć się tak, że wystawiony kurs na opcję „tak” jest wysoki, bo jedna z drużyn od wielu spotkań nie zdobyła ani 1 gola. Ale każda seria kiedyś musi zostać przełamana, więc jeśli nastąpi to właśnie teraz, gracz, który miał dobre przeczucie, uzyska stosunkowo wysoką wygraną. 

Przykłady te pokazują, że kursy bukmacherskie nie zawsze odzwierciedlają prawdopodobieństwo wystąpienia określonych zdarzeń poprawnie, a bukmacherzy czasem nie uwzględniają wszystkich czynników, które mają na to wpływ. Dotyczy to oczywiście najróżniejszych rynków zdarzeń, w tym zakładów BTTS. 

Czy warto obstawiać zakłady BTTS? 

To, czy warto w danym przypadku obstawiać zakłady BTTS, trzeba rozpatrywać indywidualnie. Ogólnie jednak tego rodzaju zakłady bukmacherskie mają określone zalety. Jedną z nich jest to, że często na rozstrzygnięcie nie trzeba czekać do końca spotkania. Jeśli wybierzemy typ „tak”, a zarówno gospodarze, jak i goście strzelą po golu np. w pierwszych minutach meczu, to nie musimy się martwić o dalsze losy tego spotkania – zakład jest już wygrany i nic nie może tego zmienić. Docenić trzeba więc fakt, że ostateczna wygrana czy przegrana z zakładu BTTS nie wiąże się z ostatecznym wynikiem meczu. Typera nie interesuje ani dokładny wynik bramkowy, ani to, która drużyna finalnie zwycięży. 

Zakłady BTTS liveWarto też zauważyć, że zakłady bukmacherskie na to, czy obie drużyny strzelą gola, często sprawdzają się podczas obstawiania na żywo. Jest to o tyle ciekawy rynek, że w tym przypadku kursy bukmacherskie często ulegają wielokrotnym i skrajnym wahaniom, więc jeśli gracz podejmie właściwą decyzję w dobrej chwili, to wygrana może być bardzo wysoka. 

Ponadto, jak już zaznaczono na początku artykułu, zakłady bukmacherskie BTTS to zakłady 2-drogowe, a to niewątpliwa zaleta. Prawdopodobieństwo ich trafienia jest naprawdę spore, nawet jeśli typujemy zupełnie na ślepo (czego oczywiście nie zalecamy).