Dziś jest: 3 marca 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Clout MMA kursy 

Freak-fighty, w których w bezpośredniej walce mierzą się celebryci, youtuberzy czy influencerzy to wydarzenia, które można już obstawiać u bukmacherów. Jedną z imprez, która budzi największe zainteresowanie polskich widzów, jest gala Clout MMA. Kursy bukmacherskie na organizowane w jej trakcie walki nie są jednak oferowane na wszystkich platformach bukmacherskich. Wyjaśniamy, który z legalnych bukmacherów posiada w swojej ofercie kursy na Clout MMA i jakiego rodzaju rynki zdarzeń są dostępne w jego ofercie. 

Clout MMA - kursy bukmacherskie

Którzy bukmacherzy posiadają kursy na Clout MMA? 

Gale freak-fightowe są w Polsce coraz bardziej popularne, a możliwość oglądania większości walk jest dostępna po wykupieniu pakietu PPV (pay-per-view). Co ciekawe, nie tylko transmisje z poszczególnych pojedynków są ograniczone do osób, które zdecydowały się na zakup dostępu – inne ograniczenia dotyczą bowiem obstawiania Clout MMA. Kursy na walki, które odbywają się podczas tej gali, można, jak się okazuje, znaleźć tylko u 1 legalnego w Polsce bukmachera. 

Dlaczego tak się dzieje? Otóż federacja organizująca freak-fighty, Clout MMA, ma swojego oficjalnego sponsora, którym w czerwcu 2023 r. została firma bukmacherska Fortuna. Na marginesie, Fortuna sponsorowała wcześniej inną organizacją fraekową, czyli High League, która była powiązana personalnie ze znacznie młodszą Clout MMA. Umowa sponsorska zawarta między federacją i Fortuną stanowi, że ten organizator zakładów jako jej oficjalny bukmacher zyskuje wyłączność na walki Clout MMA. Kursy u innych bukmacherów, jeśli takowe są gdzieś oferowane, są więc udostępniane w sposób nielegalny i nie powinniśmy z nich korzystać (tym bardziej, że inni legalni bukmacherzy ich nie wystawiają, więc jeśli takie kursy znajdziemy w jakimś serwisie innym niż strona Fortuny, najwidoczniej mamy do czynienia z nielegalnym bukmacherem, u którego obstawianie zakładów może wiązać się z wysoką karą finansową). 

Jeśli natomiast chodzi o legalne obstawianie Clout MMA, kursy oferowane przez bukmachera Fortuna to naprawdę solidna oferta. Gracze mają szeroki wybór rynków zdarzeń, a główne zakłady bukmacherskie na Clout MMA pojawiają się nawet miesiąc przed samą galą. Co dokładnie znajdziemy w ofercie bukmachera w tym obszarze, opisujemy szczegółowo w kolejnym rozdziale. 

Clout MMA - kursy i transmisje w Fortunie

Clout MMA – kursy na różne rynki zdarzeń 

Oczywiście to, co przyciąga największą liczbę osób przed ekrany, to pytania dotyczące tego, kto w danym pojedynku zwycięży. Przykładowo czy w walce Clout MMA 4 wygra Lexy Chaplin (była zawodniczka High League i współwłaścicielka Clout MMA) czy Marta „Linkimaster” Linkiewicz (która ma na koncie wiele walk w Fame MMA – w tym większość wygranych). Jednak bukmacher Fortuna nie ogranicza się na szczęście do tego podstawowego rynku i wystawia na Clout kursy dotyczące wielu innych zdarzeń. Sprawdźmy, co konkretnie można obstawiać bliżej terminu gali (wcześniej dostępne mogą być raczej tylko podstawowe zakłady bukmacherskie). 

  • Clout MMA – kursy na zwycięzcę 

Zacznijmy od najbardziej podstawowego rynku zdarzeń, czyli wspomnianych już zakładów na zwycięzcę walki. W przypadku Clout MMA kursy wystawiane są dla tego rodzaju zakładu tylko dla typów na wygraną pierwszego zawodnika oraz wygraną drugiego zawodnika, bez możliwości typowania remisu. Oczywiste jest, że kiedy jeden z zawodników wygrywa, wygrywają też ci gracze, którzy obstawili zakłady bukmacherskie na jego zwycięstwo, a reszta traci postawione pieniądze. Co jednak się dzieje, kiedy walka zakończy się remisem? Wtedy zakład zostaje unieważniony, a wszyscy gracze, którzy go obstawiali, otrzymują zwrot postawionych środków na swoje konta. 

Przykład: Dawid „Crazy” Załęcki vs. Tomasz Sarara (Clout MMA 2) – walka zakończyła się większościowym remisem, o czym zadecydowali sędziowie: 27-29, 28-28, 28-28. Gracze, którzy typowali wygraną któregoś z zawodników, otrzymali zwrot stawek. 

  • Clout MMA – kursy na remis 

Tak więc standardowe kursy na Clout MMA, które dotyczą tego, którzy influencerzy czy celebryci wygrają swoje walki, nie umożliwiają typowania remisu. Jednak freak-fighty tego typu mogą się teoretycznie zakończyć wynikiem remisowym, aczkolwiek jest to sytuacja bardzo rzadka. Skoro jednak raz na jakiś czas do takiego wyniku dochodzi, wydaje się, że gracze powinni mieć możliwość, żeby go wytypować.  

I rzeczywiście, bukmacher Fortuna umożliwia obstawianie wyniku remisowego w ofercie na Clout MMA. Kursy są w tego rodzaju zakładu często dostępne jedynie dla selekcji wskazującej, że do remisu dojdzie, a ponieważ prawdopodobieństwo tego wyniku jest znikome, to współczynniki kursowe są naprawdę wysokie. Natomiast zakłady bukmacherskie na Clout MMA na to, że spotkanie nie zakończy się remisem najczęściej nie są przyjmowane, ponieważ kursy na taką sytuację musiałyby być niewiele wyższe od 1.00. 

Przykład: Adrian Cios vs Paweł „Prezes FEN” Jóźwiak – Będzie remis, typ „tak” – kurs. 45.00 (Clout MMA 4, oferta Fortuny z 8.02.2024 r.). Oznacza to, że prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia wynosi trochę powyżej 2%. 

Clout MMA - kursy na remis

  • Clout MMA – kursy dotyczące rund walki 

Jeszcze inne zakłady bukmacherskie na Clout MMA związane są z liczbą rund poszczególnych pojedynków. Walki typu freak-fighty zazwyczaj mogą trwać do 3 rund, jednak często kończą się one wcześniej. Dlatego kursy na Clout MMA mogą dotyczyć np. tego, czy walka zakończy się w X rundzie (może tu chodzić o 1, 2 lub 3 rundę). Łatwiej wytypować jest zakład typu under/over, czyli wskazać, że starcie potrwa mniej albo przeciwnie – więcej niż wyznaczona linia (może to być 1.5 rundy lub 2.5 rundy). Czasem dostępne bywają jeszcze inne kursy – Clout MMA można w ten sposób obstawiać jeszcze bardziej precyzyjnie. 

Przykład: Tomasz „Gianni” Hajto vs. Jakub Wawrzyniak – Walka zakończy się w przeciągu 60 sekund od rozpoczęcia pierwszej rundy – typ „tak” kurs 7.00 (Clout MMA 3, oferta Fortuny z 28.12.2023 r.). 

  • Clout MMA – kursy na metodę zwycięstwa 

To kolejny ciekawy sposób na obstawianie Clout – kursy dotyczą tu najczęściej tego, w jaki sposób dany zawodnik wygra swój pojedynek. Do wyboru są zazwyczaj następujące opcje: zwycięstwo na punkty lub przez techniczną decyzję, zwycięstwo przez KO/TKO/dyskwalifikację/przez poddanie oraz zwycięstwo przed czasem. Dodatkowo, jeśli chodzi o tego typu kursy, Clout MMA można też typować bez wskazywania konkretnego zawodnika. 

Przykład: Denis „Bad Boy” Załęcki vs. Natan „Bóg Estetyki” Marcoń – Walka zakończy się na punkty lub przez techniczną decyzję – typ „tak” kurs 8.00, „nie” kurs 1.01 (Clout MMA 3, oferta Fortuny z 27.12.2023 r.). 

  • Clout MMA – kursy specjalne Clout MMA - kursy specjalne

W przypadku Clout MMA kursy bukmacherskie wystawiane są także w ofercie zakładów specjalnych. Bukmacher Fortuna przygotowuje więc z reguły kilkanaście kursów na wyniki wybranych zawodników, przy czym są one najczęściej dość szczegółowe. 

Przykład: Denis „Bad Boy” Załęcki vs. Patryk „Wielki Bu” Masiak – Patryk „Wielki Bu” Masiak zwycięży w ciągu 30 sekund od rozpoczęcia walki, typ „tak” kurs 8.00 (Clout MMA 3, oferta Fortuny z 28.12.2023 r.). 

  • Clout MMA – kursy łączone 

Fortuna na krótko przed galą może też oferować łączone kursy. Clout MMA można dzięki temu obstawiać w bardziej zyskowny sposób, ponieważ kursy takich zakładów są wyższe niż standardowo. Mowa jest o ofercie „Gotowce” – tu kilka zdarzeń dotyczących różnych walk, w których udział biorą celebryci czy influencerzy, łączonych jest jako 1 zakład wielozdarzeniowy. Bukmacher przygotowuje kilka różnych zestawów zakładów, więc gracze mogą szukać takiego, który jest zgodny z ich typami. Ponieważ obstawiają w ten sposób zakład akumulowany, to oczywiście kursy na Clout MMA są tu bardziej atrakcyjne, ale trzeba pamiętać, że tylko wtedy, gdy wszystkie typy na zakładzie są poprawne, jest on wygrany.  

Przykład: 1) Lizak, Gawronek, Karwat, Skrzypas – zwyciężą podczas Clout MMA 2 (El Testosteron vs. Lizak, Chaplin vs. Gawronek, Karwat vs. Fericze, Super Mario vs. Skrzypas) – kurs łączny 2.60. 

2) Omielańczuk, Labryga, Lizak, Gawronek – zwyciężą podczas Clout MMA 2 (Omielańczuk vs. Bad Boy, Labryga vs. Minda, El Testosteron vs. Lizak, Chaplin vs. Gawronek) – kurs łączny 2.90. 

Clout MMA – kursy bukmacherskie live 

Przedmeczowe zakłady bukmacherskie na Clout MMA to podstawowy, ale nie jedyny sposób na typowanie gali, w której walczą znani youtuberzy, influencerzy i celebryci. Drugą opcją jest obstawianie Clout MMA w trybie na żywo, czyli typując wyniki walk w czasie ich trwania. Od razu trzeba podkreślić, że Fortuna wystawia kursy na Clout MMA live w bardzo rozbudowanym wariancie – zazwyczaj oferta zakładów na żywo na te freak-fighty dorównuje ofercie przedmeczowej. 

Trzeba jednak mieć świadomość, że gra na żywo dość mocno różni się od tradycyjnego obstawiania przedmeczowego i to szczególnie dobrze widać, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie na Clout MMA. Kursy bukmacherskie potrafią się tu zmieniać często i znacząco, a to dlatego, że po każdej ważnej akcji pojedynku bukmacher aktualizuje ich parametry. Gracz musi wykazać się więc umiejętnością szybkiej analizy sportowej oraz wyczuciem czasu, tym bardziej że walki trwają tylko kilka minut (niektóre natomiast kończą się przed zakończeniem pierwszej rundy).  

Clout MMA - kursy liveCała trudność polega więc nie tylko na tym, by poprawnie wytypować zakłady bukmacherskie na Clout MMA, ale też w optymalnym momencie postawić zakład. Czasem może okazać się, że typer zbytnio zwlekał, a innym razem – że zanadto się pospieszył. Nawet jeśli zakład jest poprawny, to wygrana nie jest tak imponująca, jak w sytuacji, kiedy trafiłby najlepsze kursy. Clout MMA ma też to do siebie, że walka może zakończyć się niespodziewanie szybko, a wtedy nie postawimy już żadnego zakładu. 

Kolejną charakterystyczną dla gry na żywo cechą jest to, że zakłady bukmacherskie na Clout MMA oraz inne tego rodzaju freak-fighty mogą budzić silne emocje. To z kolei może negatywnie wpłynąć na ocenę typera szans na poszczególne zdarzenia i tym samym na skuteczność jego zagrań. Podczas profesjonalnego obstawiania wszelkich wydarzeń należy kierować się chłodną kalkulacją a nie gwałtownymi emocjami i sympatiami sportowymi, ponieważ tylko wtedy można liczyć na długoterminowy zysk z gry. Jeśli czujesz, że za bardzo ulegasz atmosferze freak-fightów, lepiej wybierz przedmeczowe kursy na Clout MMA. 

Jak szybko dostępne są kursy na Clout MMA? 

Poszczególni bukmacherzy różnią się pod wieloma względami, a jednym z nich jest prędkość pojawiania się oferty kursowej na rozmaite wydarzenia. Jest to dość ważne dla tych graczy, którzy chcą wyłapać w ofercie przedmeczowej jak najlepsze kursy na Clout MMA, co często jest możliwe na długo przed terminem gali. W przypadku bukmachera Fortuna trzeba przyznać, że typerzy powinni być zadowoleni. Jeśli chodzi o przedmeczowe kursy, Clout MMA dostępne jest w ofercie bukmacherskiej nawet na miesiąc przed dniem, kiedy rozmaici influencerzy i inne medialne persony mają zmierzyć się w oktagonie. 

Clout MMA - kursy Fortuny na miesiąc przed galą

Oczywiście na początku Fortuna wystawia kursy na Clout MMA jedynie na podstawowe rynki zdarzeń – przede wszystkim na to, kto będzie zwycięzcą danego pojedynku oraz na to, czy w walce dojdzie do remisu. Natomiast im bliżej terminu walk, tym w ofercie bukmachera pojawia się więcej możliwości obstawiania gali, a dostępne kursy na Clout MMA stają się bardziej urozmaicone. Co więcej, wraz ze zbliżaniem się daty gali Clout, kursy przestają być jedynym elementem bukmachera na te freak-fighty, ponieważ z reguły pojawiają się też specjalne bonusy dedykowane graczom obstawiającym zakłady bukmacherskie na Clout MMA. 

Clout MMA – kursy wysokie czy niskie? 

Chociaż dla graczy przeważnie znaczenie ma wiele czynników i elementów oferty bukmachera, to jednak kursy bukmacherskie i ich wysokość to jedne z najważniejszych kryteriów oceny i to właśnie one bardzo często decydują o tym, u którego bukmachera typer obstawi zakład. Jednak inaczej jest w przypadku Clout MMA. Kursy na te freak-fighty oferowane są, jak już na początku wyjaśniliśmy, tylko u bukmachera Fortuna, gracze nie mają więc w tej sytuacji możliwości wyboru. Jeśli chcą obstawiać zakłady bukmacherskie na Clout MMA, powinni to robić przez stronę internetową, aplikację mobilną lub w punktach naziemnych Fortuny. 

Pomimo to warto jednak przyjrzeć się kwestii tego, czy kursy na Clout MMA są raczej atrakcyjne, czy też nie. Na pewno trzeba zauważyć, że w ostatnim czasie wszelkie walki, w których mierzą się nie zawodnicy MMA, bokserzy czy kick-bokserzy, a właśnie celebryci czy influencerzy, są wyjątkowo popularne i są oglądane przez coraz większą liczbę fanów. Duża część z nich – czy to dla zabawy, czy z myślą o zysku – decyduje się również na to, by obstawiać zakłady bukmacherskie na Clout MMA. Kursy na te wydarzenia, które są bardzo popularne, zazwyczaj mają dość atrakcyjne parametry – w przeciwieństwie do niszowych sportów i lig, dla których bukmacherzy narzucają z reguły dość wysoką marżę. 

Wysokość kursów zależy rzecz jasna także od charakterystyki poszczególnych rynków zdarzeń i im trudniej jest wytypować, jaki będzie wynik zdarzenia, tym wyższe mogą się okazać kursy. Clout MMA w niczym się tu nie różni. Zakłady bukmacherskie na wynik walki, w której jest silny faworyt, będą raczej niezbyt opłacalne. Dla przykładu, podczas Clout MMA 3 w walce Denis Labryga vs. Natan „Bóg Estetyki” Marcoń, za tzw. pewne typy na Clout MMA powszechnie uznawane były typy na Danisa Labrygę. Bukmacher Fortuna wyznaczył więc kurs na wygraną Labrygi na poziomie 1.03, a na zwycięstwo jego przeciwnika – aż 7.13.  

Obstawianie tego zakładu miałoby sens tylko wtedy, gdyby gracz widział spore szanse na zwycięstwo underdoga (jednak walka rzeczywiście zakończyła się triumfem Labrygi). Niestety, jeśli jakiś gracz postawiłby pieniądze na triumf faworyta, grając zakładem SOLO, tak naprawdę byłby stratny. Dzieje się tak, ponieważ w Polsce obowiązuje 12% podatek od gier, który czyni obstawianie zakładów o bardzo niskich kursach nieopłacalnym. Np. wygrana z zakładu na zwycięstwo Labrygi we wspomnianej walce z zakładu obstawionego za 100 zł wyniosłaby 90,64 zł (1.03 * 100 zł * 0,88, czyli współczynnik odzwierciedlający podatek od gier). Jak widać, wygrana jest niższa niż stawka zakładu. Wyliczenia pokazują, że zakłady bukmacherskie w Polsce nie przynoszą strat, jeśli kurs wynosi minimum 1.14. Oczywiście opłacalne zakłady zaczynają się wtedy, gdy kursy bukmacherskie są jeszcze wyższe. 

Na szczęście kursy na Clout MMA są często znacznie bardziej zrównoważone, ponieważ często w danej walce nie ma wyraźnego faworyta. Poza tym, jeśli kursy na główny rynek zdarzeń są niezbyt interesujące, warto sprawdzić, jakie kursy na Clout MMA zostały przygotowane dla rynków pobocznych, zakładów specjalnych czy łączonych. 

Od czego zależy wysokość kursów na Clout MMA? 

Clout MMA - kursy i typyNa koniec warto jeszcze zastanowić się nad tym, od czego zależne jest to, jaką wartość przyjmują kursy na Clout MMA. Podobnie jak w przypadku innych sportów, bukmacherzy, którzy przygotowują kursy na freak-fighty, dokonują analizy prawdopodobieństwa zajścia zdarzeń. Na tej podstawie szacują, ile powinny wynosić kursy na poszczególne typy. W dzisiejszych czasach często kursy dostarczane są przez zewnętrzne wyspecjalizowane firmy analityczne, ale bukmacherzy cały czas śledzą sytuację i na bieżąco korygują wysokość kursów (korekty dotyczą przecież nie tylko oferty live, ale jak najbardziej także zakładów przedmeczowych). 

Podstawowym czynnikiem są tu różnego rodzaju informacje i dane dotyczące samych zawodników. Ważne jest to, jak wyglądają ich przygotowania do walki, warunki fizyczne, historia walk i statystyki (jeśli takowe istnieją), ewentualne kontuzje i inne bieżące problemy, w tym te dotyczące życia osobistego. W przypadku najbardziej medialnych walk znaczenie mogą mieć również analizy ekspertów a nawet dyskusje w mediach społecznościowych, z których może wynikać, jak duża jest motywacja fighterów i jak wyglądają ich morale. Oczywiście sami influencerzy, celebryci, youtuberzy itd. dostarczają mnóstwo takich informacji – wystarczy śledzić ich konta np. na Instagramie, TikToku, YouTube’ie itd. 

Po drugie bukmacherzy monitorują zachowania samych graczy i w razie zaobserwowania większych ruchów odpowiednio reagują. Przykładowo, jeśli w pewnym momencie pojawi się duża liczba zakładów na zwycięstwo konkretnego zawodnika, kursy na jego przeciwnika mogą zostać odpowiednio zwiększone przez bukmachera, aby zachęcić do obstawiania tego wyniku. Dlaczego? Ponieważ bukmacherzy zarabiają w pierwszej kolejności na marży nałożonej na zakłady bukmacherskie i idealną z ich punktu widzenia sytuacją jest, gdy występuje równomierny rozkład stawek po obu stronach zakładu. 

Kursy na Clout MMA – podsumowanie 

Bukmacher Fortuna to jedyny organizator zakładów sportowych, który ma prawo oferować na Clout MMA kursy bukmacherskie. Jest to dla graczy pewnego rodzaju ograniczenie, jednak z drugiej strony Fortuna to sprawdzony bukmacher, który jest znany m.in. z wysokich kursów, świetnej oferty live oraz bardzo atrakcyjnych bonusów i promocji. Co więcej, kursy na Clout MMA, czy to o charakterze przedmeczowym, czy na żywo, także mają mnóstwo zalet. 

Gracze na pewno nie powinni narzekać na liczbę dostępnych rynków zdarzeń – wybór naprawdę jest bogaty i widać, że Fortuna traktuje freak-fighty równie poważnie co zawodowe sporty walki. Kursy na Clout MMA udostępniane są na długo przed terminem gali, więc gracze mogą upolować dość atrakcyjne kursy wtedy, kiedy jest jeszcze wiele niewiadomych. Poza tym, jeśli chodzi o Clout, kursy o niezłych parametrach można znaleźć także wśród rozbudowanych rynków pobocznych oraz w ofercie na żywo. To wszystko sprawia, że graczy, których interesują freak-fighty, oferta bukmachera Fortuna powinna zaciekawić i dać im szerokie pole do popisu.