System bukmacherski stawkowanie modulowane
System stawkowanie modulowane jest systemem w miarę bezpiecznym, ale wymaga od gracza dość dobrej skuteczności typowania. Każdy, kto myśli o obstawianiu zakładów bukmacherskich na poważnie, powinien poznać ten system bukmacherski, gdyż jest on najbardziej popularnym systemem stawkowania wśród doświadczonych typerów. O ile początkującym graczom często zaleca się zacząć od systemu płaska stawka, o tyle system stawkowanie modulowane jest jego bardziej skomplikowaną wersją. Dlatego też nawet niezbyt zaawansowani typerzy mogą spróbować grać w ten sposób, gdyż ryzyko bankructwa jest tu niewielkie.
Jak działa system stawkowanie modulowane?
System bukmacherski stawkowanie modulowane wymaga, by gracz sprecyzował na początku, jak duży jest jego bankroll (budżet na grę) oraz ile maksymalnie może wynosić stawka pojedynczego zakładu. Ze względu na bezpieczeństwo na 1 zakład nie powinniśmy stawiać więcej jak 2% bankrollu. Jednak stawka o maksymalnej wartości zarezerwowana jest tylko dla najbardziej pewnych zakładów. Pozostałe zakłady powinny być obstawiane tylko za część tego maksimum. Dzielimy więc kwotę naszej maksymalnej stawki na 10 równych części i otrzymujemy wartość 1 jednostki. Przykładowo, jeśli maksymalna stawka zakładu to 20 zł, to jednostka wynosi 2 zł. Każdy zakład może być postawiony za stawkę, która wynosi między 1 a 10 jednostek. Jeśli zakład jest bardzo ryzykowny, a więc w naszej ocenie ma małe szanse powodzenia, to jeśli w ogóle zdecydujemy się go obstawiać, wybierzemy 1, 2, góra 3 jednostki (w przykładzie 2, 4 lub 6 zł). Natomiast im większe są szanse na powodzenie zakładu, tym więcej jednostek powinniśmy na niego postawić.
Oczywiście ogólnym wyznacznikiem są na pewno kursy bukmacherskie na dane zdarzenie: im wyższy kurs, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że dany typ będzie trafny i na odwrót – im niższy kurs, tym szanse na powodzenie typu są większe. Jednak nie zawsze kursy się sprawdzają, dlatego tak duże znaczenie ma własna analiza i intuicja gracza. Natomiast dla potrzeb wstępnej analizy można ustalić zakresy kursowe i odpowiadającą im liczbę jednostek. Dla przykładu:
Kursy do 1,50 – od 8 do 10 jednostek; 1,51 – 2,00 – od 5 do 7 jednostek; 2,01 – 4,00 – od 2 do 4 jednostek; a kursy wyższe tylko 1 jednostkę.
Jeśli chodzi o stawkowanie modulowane, indywidualny i przemyślany dobór stawek ma kluczowe znaczenie dla skuteczności systemu. Można natomiast zauważyć pewną tendencję do stawiania większości zakładów za maksymalną liczbę jednostek. Jednak w takim przypadku zaczynamy tak naprawdę stosować system bukmacherski płaska stawka i gubimy ideę stawkowania modulowanego. Warto też wspomnieć, że w praktyce prawidłowo stosowany system stawkowanie modulowane bardziej przypomina system Kelly’ego. Oba systemy bukmacherskie wymagają bowiem, by najpierw oszacować, jakie są szanse na trafność danego typu, a następnie do tych szacunków dopasować właściwą stawkę zakładu.
Stawkowanie modulowane – plusy i minusy
System bukmacherski stawkowanie modulowane jest stosunkowo bezpieczny, a za kwotę budżetu można rozegrać minimum 50 zakładów (przy założeniu, że maksymalna stawka jest nie większa niż 2% bankrollu). W rzeczywistości jednak nawet ciągle przegrywając, ale odpowiednio dobierając wysokość stawki powinniśmy obstawić znacznie więcej zakładów. Poza tym stawkowanie modulowane zapewnia możliwość sprawdzenia, czy gracz skutecznie typuje zakłady. Jeśli tak właśnie jest, w dłuższej perspektywie czasowej będzie zyskiwał, a wraz ze wzrostem skuteczności zyski będą coraz bardziej zadawalające. Wymagana wysoka skuteczność typera to jednak minus tego systemu, a osiągane zyski są na pewno niższe niż w systemach progresywnych (w przypadku poprawnie wytypowanych zakładów). Samo określenie stawki zakładu jest przy tym niełatwe i czasochłonne.
<< Wszystkie systemy bukmacherskie >>
<< Ranking legalnych bukmacherów w Polsce >>