Ruch Radzionków
„Puchar 1000 goli” to akcja, którą PZPN i bukmacher Fortuna zrealizowali w sezonie piłkarskim 2021/2022. Wśród kilkudziesięciu drużyn z dalszych lig, które wzięły udział w inicjatywie, znalazł się też Ruch Radzionków. Jakie projekty przygotował śląski klub i na czym w ogóle polegał konkurs, dowiesz się z tego artykułu.
„Puchar 1000 goli” – co to za akcja?
Akcja „Puchar 1000 goli” miała na celu wspierać rozwój polskiej piłki nożnej na poziomie niższych lig. Zespoły z maksymalnie 4 ligi mogły zgłaszać swoje projekty (w kategorii kibicowskiej i/lub infrastrukturalnej i/lub społeczno-kulturalnej), starając się o ich sfinansowanie. Natomiast wszyscy kibice mogli głosować online na najlepsze pomysły.
Wielkość puli nagród zależała od wyników meczów Fortuna Pucharu Polski – za każdy gol outsidera przeciwko faworytowi spotkania sponsor rozgrywek wpłacał do budżetu 1 tys. zł. Ostatecznie do rozdysponowania między 3 zwycięzców konkursu było 90 tys. zł.
Ruch Radzionków zgłosił do udziału w konkursie „Puchar 1000 goli” po 1 projekcie z każdej kategorii. Chociaż nie udało się mu zdobyć żadnej nagrody, projekty te otrzymały dużą liczbę głosów.
Ruch Radzionków – projekt kibicowski
Klub Ruch Radzionków w podziękowaniu za wsparcie, jakie zawsze uzyskuje od swoich sympatyków, postanowił stworzyć wielkoformatową flagę, która miałaby kształt koszulki z numerem „12”. W ten sposób drużyna chciała pokazać, że kibice to jej dwunasty zawodnik. Zgodnie z pomysłem przed każdym meczem o punkty młodzi piłkarze UKS „Ruch” Radzionków wychodziliby przed seniorami z ogromną, żółto-czarną „koszulką” i przekazywaliby ją fanom.
Pozostałe pieniądze z ewentualnej wygranej w konkursie „Puchar 1000 goli” klub chciał przeznaczyć na 1 z celów: 1) gadżety klubowe, 2) flagi itp., 3) wsparcie działalności klubu (o wyborze celu zadecydować mieli kibice Ruchu Radzionków).
Ruch Radzionków – projekt infrastrukturalny
W 2018 r. Ruch Radzionków musiał pożegnać się z własnym stadionem (w jego miejscu powstał kompleks handlowy) i rozpoczął tułaczkę po lokalnych boiskach. Po dawnym stadionie pozostało tylko trawiaste boisko treningowe – jest to jedyne boisko z naturalną nawierzchnią, na jakiej „Żółto-Czarni” mogą trenować. Możliwości w tym zakresie są jednak bardzo ograniczone, ponieważ boisko jest nieoświetlone. Klubowi udało się pozyskać środki na zakup lamp od lokalnego sponsora, ale funduszy nie wystarczyło na to, by odpowiednio zainstalować nowe oświetlenie. Dlatego w ramach kategorii infrastrukturalnej w konkursie „Puchar 1000 goli” Ruch Radzionków zgłosił projekt dotyczący tego zadania – pieniądze od bukmachera Fortuna planował przeznaczyć na zamontowanie oświetlenia na boisku.
Ruch Radzionków – projekt społeczno-kulturalny
Do konkursu „Puchar 1000 goli” klub zgłosił także organizację wystawy o stałym charakterze poświęconą swojej ponad 100-letniej historii, ale też historii innych organizacji funkcjonujących w Radzionkowie. Na wystawie zaprezentowane miały być m.in. zdobyte puchary, koszulki piłkarzy z wielu sezonów, proporce, kroniki itd. Projekt przewidywał też stworzenie w budynku uzyskanym od miasta Radzionków miejsca o nazwie Centrum Organizacji Społeczno–Kulturalnych. Miało się tam znaleźć miejsce dla różnych organizacji działających na rzecz realizacji celów społeczno–kulturalnych. Z kolei obecność w nim Ruchu Radzionków miała eksponować sportowy i kulturalny dorobek śląskiego miasta.
Ruch Radzionków
Klub Sportowy Ruch Radzionków to drużyna z ponad stuletnią tradycją, uosabiająca ducha futbolu i sportu na Górnym Śląsku. Drużyna, znana szerzej jako „Cidry”, od lat jest dumą i wizytówką Radzionkowa, prezentując lokalne wartości i pasję do gry.
Legendarne postacie, takie jak Marian Janoszka, przyczyniły się do największych triumfów klubu, szczególnie na przełomie XX i XXI wieku, kiedy to Ruch Radzionków odnosił swoje największe sukcesy w rozgrywkach najwyższej polskiej ligi piłki nożnej. Ruch Radzionków w sezonie 1997/1998 doszedł do ćwierćfinału Pucharu Polski, a w Ekstraklasie występował w l. 1998 – 2001 (w 1999 r. zajął w tabeli 6.miejsce, stając się najlepszą drużyną piłkarską z Górnego Śląska).
W czasie uczestniczenia w akcji PZPN i bukmachera Fortuna „Puchar 1000 goli” drużyna „Żółto-Czarnych” występowała w 4 lidze, dążąc do powrotu do dawnych sukcesów i kontynuowania bogatej historii klubu.