Dziś jest: 24 kwietnia 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Zakłady bukmacherskie na pogodę 

Zakłady bukmacherskie na pogodę to ciekawa nisza w branży bukmacherskiej, którą w Polsce najlepiej zagospodarowuje bukmacher Betfan. Sprawdzamy, na czym polegają zakłady na pogodę i co konkretnie można typować, wybierając zakłady na wysokość temperatury, wiatr czy opady (deszcz, śnieg). Podpowiadamy, jak skutecznie obstawiać zakłady bukmacherskie na pogodę i na co uważać. Zastanawiamy się także, jak postępujące zmiany klimatyczne wpływają na tę działkę bukmacherki i jak się ma do nich ochrona środowiska i ekologia. 

Zakłady bukmacherskie na pogodę - Betfan

Na czym polegają zakłady na pogodę? 

Zakłady bukmacherskie na pogodę nie wymagają specjalnej definicji – chodzi po prostu o obstawianie u bukmachera tego, jaka pogoda będzie w danym miejscu i czasie. Tak jak w przypadku zakładów sportowych bukmacher przygotowuje specjalną ofertę zakładów, czyli określa: 

  • przedmiot zakładu – np. w kategorii „opady” może się pojawić zakład na to, ile dni w październiku we Wrocławiu będzie padał deszcz; 
  • dostępne typy – gracz może np. postawić zakład, że opady deszczu wystąpią: 11 dni i poniżej lub 12 dni i powyżej we wskazanym miesiącu (zakład typu under/over); 
  • kursy bukmacherskie na powyższe typy. 

Zadaniem gracza jest oczywiście poprawne wytypowanie odpowiedzi na pytanie o to, jaka prognoza pogody się sprawdzi. I tak jak zwykle, jeśli obstawianie pogody jest trafne, bukmacher wypłaca typerowi wygraną, której wartość jest równowartością iloczynu kursu zakładu i jego stawki (pomniejszoną o wartość obowiązującego w Polsce 12-procentowego podatku od gier). 

Zakłady na pogodę – co obstawimy? 

Jeśli chodzi o legalnych bukmacherów oferujących zakłady bukmacherskie w Polsce, najszerszą ofertę na zjawiska pogodowe posiada bukmacher Betfan, choć obstawianie pogody możliwe jest także u innych bukmacherów. Betfan przygotowuje zakłady bukmacherskie na pogodę w ramach kilku kategorii, takich jak: temperatura, opady (deszcz i śnieg) oraz wiatr. Ofertę znajdziemy po wejściu na stronę internetową operatora zakładów bukmacherskich w zakładce „Rozrywka” w sekcji „Pogoda” 

Sprawdźmy teraz, jak dokładnie wyglądały zakłady na pogodę przyjmowane przez Internet przez bukmachera Betfan. Wszystkie podane poniżej przykłady zaczerpnięte zostały z oferty Betfan i towarzyszą im autentyczne kursy bukmacherskie, jakie wystawione były przez bukmachera we wrześniu 2021 r. Pamiętajcie, że aby obstawiać zakłady bukmacherskie w Betfan, należy założyć konto gracza online. W formularzu rejestracji warto podać kod promocyjny Betfan i zgarnąć atrakcyjny bonus powitalny.

Temperatura – zakłady bukmacherskie w Betfan 

Zakłady na pogodę w Betfan - temperatura Bukmacher Betfan w swojej stałej ofercie posiada zakłady bukmacherskie na pogodę, w których gracze pytani są o wysokość temperatury w następnym miesiącu. Obstawianie temperatury dostępne jest dla największych miast w Polsce, takich jak np. Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk, przy czym uwzględniana jest uśredniona temperatura dobowa z całego miesiąca – w zależności od zakładu najwyższa lub najniższa. Przykładowo we wrześniu 2021 r. bukmacher Betfan udostępniał zakład o to, jaka będzie uśredniona najwyższa temperatura dobowa w Warszawie w październiku br., gdzie typować można było selekcje: 14.0 st. C i poniżej (kurs 1.80) oraz 14.1 st. C i powyżej (kurs 1.80). 

Ale zakłady na wysokość temperatury, jakie oferuje bukmacher Betfan, mają też inną postać. Dla przykładu dostępne są w jego serwisie bukmacherskim zakłady na pogodę typu H2H, takie jak np. ten: „Kielce vs. Katowice, październik 2021 – wyższa uśredniona temperatura dobowa”, gdzie na typ Kielce kurs wynosi 2.05, a na Katowice – 1.60. Ponadto w Betfan zakłady mogą dotyczyć specjalnych okazji, a więc można założyć się przykładowo, czy w bieżącym roku w Wigilię temperatura w południe w Warszawie będzie na plusie. 

Opady – zakłady bukmacherskie w Betfan 

Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie na opady, bukmacher Betfan udostępnia przede wszystkim zakłady na deszcz, a w sezonie zimowym także na śnieg. Zakłady na opady deszczu w Betfan dotyczą liczby dni z opadem w konkretnym miesiącu i mieście. Przykładem może być taki zakład: Czy w październiku 2021 r. w Szczecinie liczba dni, w których wystąpią opady deszczu wyniesie 12 i poniżej (kurs 1.85) czy 13 i powyżej (kurs 1.75). Bukmacher Betfan umożliwia też obstawianie, w którym mieście z określonej pary deszcz będzie padał częściej, np. w Suwałkach czy Białymstoku. W podobny sposób można także typować zakłady na opady śniegu. 

Zakłady na pogodę w Betfan - opady

Wiatr – zakłady bukmacherskie w Betfan 

Bukmacher Betfan posiada specjalną kategorię zakładów dotyczących tego, jaka będzie siła wiatru. Ponownie można obstawiać zakłady bukmacherskie typu under/over odnośnie tego, czy w danym miesiącu wiatr w wybranym mieście będzie mieć średnią prędkość powyżej czy poniżej określonego progu. Co ważne, próg ten jest ustalany dla różnych miejscowości indywidualnie, przykładowo w tym samym czasie wynosić on może dla Krakowa 9.0 km/h, podczas gdy dla Rzeszowa – 13 km/h. Zakłady na pogodę w kontekście wiatru mogą w Betfan mieć także postać zakładów H2H. W takim przypadku bukmacher Betfan może pytać np. o to, czy siła wiatru (a dokładnie jego średnia prędkość) w danym miesiącu będzie wyższa w Łodzi (kurs 1.35) czy w Lublinie (kurs 2.70). 

Jak typować zakłady bukmacherskie na pogodę i o czym pamiętać? 

Zakłady bukmacherskie na pogodę są o tyle niełatwe, że – jak doskonale wiemy – pogoda bywa bardzo zmienna i nieraz zaskakuje nawet „najstarszych górali”. Dlatego obstawianie pogody najlepiej jest traktować jako rodzaj rozrywki, co nie wyklucza oczywiście możliwości, że od czasu do czasu zakłady na pogodę mogą przynieść wysoką wygraną. W tym celu obstawiając zakłady bukmacherskie na pogodę, warto porównywać różne prognozy i statystyki i regularnie je sprawdzać. Można też wybadać, która prognoza pogody sprawdza się najczęściej i kierować się właśnie jej przewidywaniami. W Internecie można znaleźć serwisy prezentujące bardzo szczegółowe informacje pogodowe dotyczące dowolnego miejsca i czasu, zaawansowana prognoza pogody dostarczana jest też przez specjalne aplikacje mobilne.  

Prognoza pogody a zakłady bukmacherskie na pogodęNiestety trzeba też pamiętać, że prognoza pogody największą sprawdzalność wykazuje do 3 dni – przewidywania dotyczące okresu powyżej 7 dni mają już znacznie słabsze wyniki. Tymczasem zakłady na pogodę bukmacherzy przyjmują z dość dużym, czasem wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Są to zakłady bukmacherskie o charakterze długoterminowym, a więc gracz musi wytypować przykładowo, jakie będą opady śniegu, jak silny będzie wiatr albo jaka będzie wysokość temperatury za miesiąc czy nawet za pół roku. Dlatego nie tylko prognoza pogody o wysokiej sprawdzalności, ale też nadwrażliwość na zmiany pogody, czyli przypadłość zwana meteopatią mogą niewiele pomóc, kiedy staramy się prawidłowo wytypować tego typu zakłady. Pogoda np. za miesiąc pozostaje dla nas często zagadką, a jej obstawianie może czasem przypominać loterię. Ponadto, kiedy popatrzymy, jakie zakłady bukmacherskie na pogodę oferuje bukmacher Betfan, zauważymy też, że najczęściej dotyczą one danych z dłuższego okresu czasu (np. tego, jaka będzie średnia siła wiatru w określonym mieście w ciągu całego miesiąca), co stanowi dodatkową trudność. Dlatego typując zakłady na pogodę, warto sprawdzać dane z poprzednich lat, gdyż mogą one dostarczyć nam cennych informacji i wskazówek. Czasem warto też zaufać własnej intuicji. 

Kolejna ważna kwestia to postępująca w zawrotnym tempie zmiana klimatu, która sprawia, że trafna prognoza pogody i tym samym prawidłowe obstawianie pogody stają się w ostatnim czasie jeszcze trudniejsze w realizacji. Sprawdźmy więc, jak bardzo zmienia się klimat naszej planety i jak według przewidywań naukowców będą postępować zmiany klimatyczne. Przyjrzyjmy się również, jak w kontekście tak poważnej tematyki, jaką jest zmiana klimatu Ziemi, ma się znacznie mniej istotna, ale za to jakże interesująca naszych czytelników branża zakładów bukmacherskich. 

Globalne ocieplenie, czyli temperatura ciągle wzrasta 

To, że globalna temperatura wzrasta, jest faktem naukowym – potwierdzają go precyzyjne pomiary wykonywane od 1850 r. Na przestrzeni ostatnich 150 lat wzrost średniej temperatury Ziemi wyniósł blisko 0,8 st. C, a w Europie nawet około 1 st. C. Co gorsza, klimat naszej planety ociepla się coraz szybciej – wystarczy spojrzeć na pomiary z ostatnich kilkunastu lat, by zrozumieć, że kolejne rekordy stają się już normą. W Polsce po rekordowo ciepłym 2018 r., w który średnia temperatura wyniosła według IMGW 9,46 st. C, nastąpił jeszcze cieplejszy rok 2019, kiedy uśredniona wysokość temperatury osiągnęła poziom 10,2 st. C (wzrost aż o 0,7 st. C). Rok 2020 był w Polsce tylko nieznacznie chłodniejszy (9,9 st. C), przy czym trzeba podkreślić, że w porównaniu do lat 1981 – 2010 nadal średnia temperatura była wyższa aż o 1,6 st. C! Analogiczne zmiany klimatyczne odnotowywane są na całym świecie. 

Zmiana klimatu - globalne ocieplenieJak podkreślają naukowcy, dane z drugiej połowy XX i z XXI wieku pokazują, że średnia temperatura powierzchni Ziemi rosła w tym czasie w tempie około 0,2 st. C na dekadę. Zgodnie z przewidywaniami wielu ekspertów od zmian klimatycznych, już w połowie trwającego stulecia klimat może okazać się cieplejszy o kolejne 1,5 – 2 st. C, a do jego końca – nawet o 4 st. C 

Żeby lepiej to sobie uświadomić, pomyślmy o ofercie zakładów bukmacherskich z przyszłości. Jeśli zmiany klimatyczne będą postępować zgodnie z alarmującymi prognozami badaczy zmian klimatu, to można sobie wyobrazić, że za 30 lat bukmacherzy będą oferować zakłady na pogodę typu: Jaka będzie średnia najwyższa temperatura dobowa w Warszawie w październiku 2021 r., gdzie progiem będzie nie 14 st. C jak teraz, ale przykładowo aż 16 czy 17 st. C! Jest także więcej niż prawdopodobne, że żaden bukmacher nie udostępni już wtedy zakładów bukmacherskich na to, czy w Wigilię temperatura przekroczy 0 st. C. 

Czy zmiana klimatu jest zła? 

Oczywiście są i tacy, którzy twierdzą, że zmiany klimatyczne przynoszą korzyści. Przecież historia pokazuje, że cieplejsza temperatura nam za bardzo nie szkodzi – w przeciwieństwie do mroźnych okresów, które niosą głód i choroby (trywializując: przecież wiadomo, że lepiej jak jest nam ciepło niż zimno). Jeśli natomiast chodzi o zakłady bukmacherskie na pogodę, rosnąca w sposób stały i przewidywalny wysokość temperatury oznaczać może dla graczy tylko ułatwienie w ich typowaniu i zgarnianiu wygranych od bukmacherów… Ale wróćmy do zmian klimatycznych na serio.  

Otóż wcale nie jest tak kolorowo. Zmiana klimatu, nawet jeśli przynosi jakieś korzyści (np. mniejsza liczba zgonów zimą z powodu mrozu), to są one tylko doraźne i ograniczone, z kolei jej negatywne skutki są znacznie liczniejsze i poważniejsze. Każdy, nawet mały wzrost temperatury przekłada się na problemy w obszarach takich jak zasoby wodne, rolnictwo czy funkcjonowanie globalnej gospodarki. Przyjrzyjmy się więc, jak konkretnie zmieniający się klimat wpływa na środowisko (jakość powietrza, wód, faunę i florę itd.), pogodę (opady śniegu, deszczu, wiatr) oraz naszą egzystencję. 

Jakie skutki niosą zmiany klimatyczne? 

Zmiany klimatyczne - silny wiatrZmieniający się klimat wywołuje poważne zmiany na wielu poziomach funkcjonowania naszej planety, a w niektórych obszarach są one nieodwracalne. Zmiana klimatu sprawia, że topnieją polarne czapy lodu, a to skutkuje wzrostem poziomu mórz i zalewaniem terenów przybrzeżnych (w tym nadmorskich miast). Z drugiej strony tereny pustynne zajmują coraz więcej obszarów naszej planety. Coraz częściej pojawiają się też gwałtowne zjawiska pogodowe: intensywny deszcz, huraganowy wiatr, niszczycielskie burze, zmasowany śnieg tam, gdzie dotąd niemal nie występował (oraz jego brak tam, gdzie normalnie o danej porze występuje) czy fale trudnych do wytrzymania upałów.  

Jak na razie bukmacherzy w Polsce nie udostępniają w swojej ofercie zakładów bukmacherskich, które w bezpośredni sposób odnoszą się do tego, jak zmienia się klimat. Jednak nie wydaje się niemożliwe, że wkrótce ten czy inny bukmacher doda do oferty przykładowo takie zakłady bukmacherskie: czy w nadchodzącej zimie w ogóle spadnie np. w Łodzi śnieg albo czy wystąpi w najbliższym roku w Polsce wiatr o charakterze orkana (czyli niszczycielski wiatr o prędkości przekraczającej 33 m/s). 

Niestety wszystkie wymienione powyżej ekstremalne zjawiska pogodowe pociągają za sobą bardzo negatywne skutki. Gwałtowne opady deszczu często wywołują powodzie, które niszczą środowisko naturalne oraz stworzoną przez ludzi infrastrukturę i ich mienie. Upalna temperatura powoduje susze, pożary lasów, łąk i terenów zabudowanych. Burze i silny wiatr sieją zniszczenie wszędzie tam, gdzie się pojawią, wywołując także katastrofy budowlane. Wszystkie te zdarzenia powodują śmierć ogromnej liczby ludzi i zwierząt, rozmaite problemy ze zdrowiem oraz poważne straty materialne. Wiąże się to również ze stratami dla gospodarki poszczególnych krajów, a zwłaszcza sektora rolniczego, leśniczego, energetycznego i turystycznego. Nie zapominajmy też, że fauna i flora Ziemi z roku na rok radykalnie ubożeje. W te obszary tematyczne bukmacherzy zapewne nie będą się więc zapuszczać i nie spodziewajmy się, że kiedy np. nasz kraj nawiedzą długotrwałe, ulewne opady deszczu, jakiś bukmacher zaproponuje graczom zakłady bukmacherskie o to, czy deszcz spowoduje „powódź stulecia”. Tematyka ta jest po prostu zbyt poważna. 

Co powoduje zmiany klimatyczne? 

Czas na krótkie wyjaśnienie, dlaczego klimat na naszym globie w ostatnich dziesięcioleciach tak bardzo się zmienił (i nadal się zmienia). Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest nabierająca coraz większego rozmachu działalność przemysłowa człowieka, której skutkiem ubocznym jest emisja gazów cieplarnianych do atmosfery planety. Najwięcej szkód przynosi energetyka, transport i przemysł, ale też indywidualne gospodarstwa domowe. To one spalają najwięcej paliw Zanieczyszczenie powietrzakopalnych, tj. ropy naftowej, węgla kamiennego i gazu ziemnego, a tym samym wypuszczają do atmosfery dwutlenek węgla i podtlenek azotu. Zwiększona ilość gazów cieplarnianych wynika także m.in. z wycinania lasów, hodowli zwierząt gospodarskich na skalę masową, powszechnego stosowania nawozów azotowych w rolnictwie oraz używania fluorowanych gazów w przemyśle.  

Aktywności te przyczyniają się do zwiększenia ilości różnych gazów w atmosferze (głównie dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i fluorowanych gazów cieplarnianych), które tworzą nad Ziemią coś na kształt dachu szklarni. Pozwalają więc przenikać promieniom słońca i docierać do jej powierzchni, ale zatrzymują część tego promieniowania, skutkiem czego klimat ulega ociepleniu. Trzeba jednak dodać, że za sprawą gazów powstających jako skutek uboczny działalności człowieka nie tylko wzrasta globalna temperatura, a co za tym idzie klimat się zmienia, ale też zostaje zanieczyszczone powietrze. Smog z kolei przyczynia się do zwiększenia zapadalności na mnóstwo chorób, zaostrza ich przebieg i powoduje wiele przedwczesnych zgonów. Przez smog cierpi też środowisko – podobnie jak ludzie chorują zwierzęta i rośliny.  

Co prawda bukmacherzy nie oferują jak na razie zakładów na jakość powietrza, ale zawsze można zgłosić propozycję własnego zakładu bukmacherskiego (bukmacher Betfan także ma taką opcję). Zakład o to, w którym polskim mieście będzie największy smog w Wigilię albo czy w którymkolwiek w ogóle będzie czyste powietrze… czemu nie? 

Zmiany klimatu a zanieczyszczone powietrze 

Warto w tym miejscu wyjaśnić, że zanieczyszczone powietrze a zmiany klimatyczne to dwie różne, choć często mylone ze sobą sprawy. Zapewne bierze się to stąd, że zarówno niska jakość powietrza, jak i zmiany klimatu mają wspólne źródło (elektrownie, samochody itd.), jednak substancje, które je powodują, są odmienne. Czyste powietrze zostaje zanieczyszczone nie przez gazy takie jak dwutlenek węgla czy metan, a głównie pył zawieszony i towarzyszące mu toksyczne substancje (np. benzopiren), a także dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, ozon czy tlenek węgla. Zanieczyszczone tymi składnikami powietrze stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia człowieka – jest szkodliwe „tu i teraz” i to motywuje ludzi do walki ze smogiem, podczas gdy zmiany klimatu niosą negatywne skutki o charakterze długofalowym.  

Z drugiej strony trzeba zauważyć, że jakość powietrza i zmiany klimatyczne są ze sobą dość mocno związane. Według prognoz badaczy powietrze w miastach będzie się stopniowo pogarszać także z powodu zmian klimatu. Przykładowo, wyższa temperatura wpływa na wzrost maksymalnego poziomu stężenia ozonu w powietrzu i wydłuża okres jego utrzymywania się. Jest też druga strona medalu. Różne działania, które podejmowane są w celu przeciwdziałania zmianom klimatu, sprawiają jednocześnie, że powietrze staje się czystsze (np. sadzenie drzew i powiększanie terenów zielonych w miastach). 

Ochrona środowiska i ekologia 

Zmieniający się klimat czy mocno zanieczyszczone powietrze mają nie tylko wpływ na jakość naszego życia, ale też na całe środowisko naszej planety. Jego dalsza degradacja, jak prognozują badacze, oznaczać może totalną katastrofę, a jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie radykalnych zmian w gospodarce w skali globalnej oraz nawykach ludzi (ekologia na co dzień). Żeby skutecznie dążyć do neutralności klimatycznej (zgodnie ze strategią UE do 2050 r.) czy sprawić, by klimat nie ocieplał się w dotychczasowym tempie, konieczna jest kompleksowa ochrona środowiska, czyli postawienie na odnawialne źródła energii (OZE), racjonalne gospodarowanie zasobami planety (zrównoważony rozwój), recykling itd. 

Ochrona środowiska - OZEPonieważ to spalanie paliw kopalnianych najbardziej zanieczyszcza środowisko i ociepla klimat, szczególnie ważne stać się powinny odnawialne źródła energii. Do OZE zaliczana jest m.in. fotowoltaika (energia słoneczna), energia wiatrowa, energia wodna, biomasa (biopaliwa) czy geotermia (energia geotermalna). Niezależnie od tego, jakiego rodzaju odnawialne źródła energii mamy na myśli, wszystkie one bazują na surowcach odnawialnych. Tak więc, czy energię pozyskujemy ze słońca (fotowoltaika), wiatru, wody itd., nie możemy ich wyczerpać (przynajmniej nie na długo). Odnawialne źródła energii nie tylko sprawiają, że klimat nie ociepla się tak szybko – poprawia się też jakość powietrza czy zmniejsza liczba odpadów, a więc środowisko korzysta na wiele sposobów. Także w Polsce przybywa farm wiatrowych, a fotowoltaika i pompy ciepła stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem na ogrzewanie domów. Udział OZE w produkcji energii elektrycznej w naszym kraju stale wzrasta i zgodnie z rządowymi planami do 2030 r. ma wynieść minimum 23% (przy czym minimum 32% w elektroenergetyce). Sami Polacy również coraz częściej wybierają odnawialne źródła energii – dbając o czyste powietrze, środowisko i/lub finanse (np. według badania z początku 2021 r. większość właścicieli domów planuje założenie w ciągu kilku najbliższych lat paneli fotowoltaicznych). Rozwój branży OZE w Polsce jest więc ewidentny, a środowisko i powietrze tylko na tym zyskuje. Być może niebawem któryś bukmacher udostępni zakłady bukmacherskie na to, kiedy w Polsce to odnawialne źródła energii będą najbardziej popularnym sposobem pozyskiwania energii. 

Ekologia i zakłady bukmacherskie 

Ochrona środowiska i ekologia zaczynają mieć coraz silniejszy głos nie tylko dzięki wysiłkom naukowców, ale też działaniom różnych organizacji i aktywistów. Jedną z najbardziej znanych postaci ruchu ekologicznego jest Greta Thunberg, która w 2018 r. jako 15-latka rozpoczęła protest pod szwedzkim parlamentem, domagając się spełnienia przez rząd konkretnych postulatów. Jest ona wyjątkowo aktywną działaczką, dzięki której ochrona środowiska i ekologia stały się priorytetem dla wielu młodych ludzi na całym globie (zainicjowała m.in. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny).  

Ekologia a zakłady bukmacherskie - Betfan

Greta Thunberg otrzymała też wiele prestiżowych nagród, w tym dla Człowieka Roku tygodnika „Time”, a w 2021 r. została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Jej szanse na otrzymanie tej nagrody nie są wcale małe – przynajmniej tak uważają bukmacherzy. Jednym z nich jest bukmacher Betfan, który zaproponował graczom zakłady bukmacherskie na to, kto zgarnie Nobla w tej kategorii. Choć największe szanse ma WHO, na drugim miejscu jest właśnie młoda aktywistka – bukmacher określił kurs na jej wygraną na poziomie 4.0 (stan na wrzesień 2021 r.). To pokazuje, jaką rangę zyskuje obecnie ekologia i ochrona środowiska – działanie na ich rzecz zaczyna być nareszcie doceniane i pokazują to także zakłady bukmacherskie.